4 Ağustos 2022
26.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGENELPATATES FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

PATATES FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

-

Patates fiyatları artmaya devam ediyor. Edirne Hali’nde fiyatı 9 lira olan patates, Pazar tezgahlarında 12,5 liradan satışa sunuluyor. Yeni mahsul patatesin de tezgaha çıkmasıyla bu yaz patates fiyatlarında düşüş değil daha da atış bekleniyor.

Son yıllarda patates fiyatlarındaki artış devam ediyor. Sebebi ise üretiminin azalması. Edirne Hali’ne Niğde’den getirilen patatesin, geliş fiyatı 9 lirayı aştı. Önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen yeni mahsul patatesin fiyatının ise daha da yüksek olacağı belirtiliyor. Yani bu yaz vatandaşlar patatesi daha da pahalıya tüketecek.

Bir zamanlar dar gelirlinin temel yiyeceklerinden olan patates, artık lüks oldu. Daha önce çuvallarla alınabilirken şimdi artık kilo ile bile almak zorlaştı.
Geçtiğimiz haftalarda kilosu 10 lira olan patates, pazar tezgahlarında 12,5 liradan satışa sunuluyor.
Pazarcı esnaflarından Dindar Celepler, fiyatların verimin az almasından dolayı yüksek olduğunu belirtti.
Celepler, “Bu sene fiyatlar ya verimler yok ya da başka bir şey var. O yüzden fiyatlar yukarıya doğru gidiyor. Patates fiyatları 12,5 liraya kadar çıktı. Daha önce 8- 10 liraya satıyorduk, şimdi yeni mahsuller daha da yükselecek diye söylediler. Biz 11 liradan alıyoruz, 12,5 liraya satıyoruz. Satışlar azaldı. Bizim kendi ürünlerimiz çıktığında fiyatlar belki düşer” dedi.

Vatandaşlar ise daha önce çuvalla aldıkları patatesi şimdi kilo ile bile alamadıklarını belirterek, fiyatların yüksek olmasından yakındı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi