17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGENELÜRETİCİYE 3 MİLYON TL’LİK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILACAK

ÜRETİCİYE 3 MİLYON TL’LİK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILACAK

-

‘Trakya’nın Günebakan Yüzü’ projesi kapsamında Trakya bölgesinde yerli ayçiçeği tohumu yaygınlaştırma çalışması yapılacak. Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, Edirne genelinde 563 üreticiye toplam 784 torba yerli ayçiçeği tohumu dağıtılacağını, projenin toplam bedelinin ise 3 milyon 332 bin 700 TL olduğunu ifade etti.


Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde, Trakya Bölgesi’nde Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilmiş yerli hibrit çeşitlerin üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla 2023 yılında yürürlüğe konulan ‘Trakya’nın Günebakan Yüzü’ yağlık ayçiçeği projesinin uygulama protokolü, Trakya Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt ve Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy’un katılımı ile imza altına alındı.


Protokolün imzalanmasının ardından Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Keşan ilçesinde projenin tanıtımı ve tohum dağıtımı gerçekleştirildi. Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, proje kapsamında Edirne genelinde başvuru yapan 563 üreticiye 17 bin dekar alanda ekilmek üzere
yüzde 60 Bakanlık hibeli, yüzde 30 Trakya Kalkınma Ajansı ve yüzde 10 üretici katkılı olarak 784 torba yerli ayçiçeği tohumu dağıtılacağını, projenin toplam bedelinin ise 3 milyon 332 bin 700 TL olduğunu ifade etti.
Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side