21 Mayıs 2024
25 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGİYİK: TOPLU TAŞIMAYA GELEN ZAM NEDEN BU KADAR RAHATSIZ EDİYOR?

GİYİK: TOPLU TAŞIMAYA GELEN ZAM NEDEN BU KADAR RAHATSIZ EDİYOR?

-

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Başkanı Hakan Giyik, taşıma ücretlerine yapılan zam nedeniyle Ak Partili belediye meclis üyelerinin eleştirilerine tepki gösterdi. “Toplu taşımaya yapılan zam neden bu kadar rahatsız ediyor, diğer esnaflar zam yapmıyor mu” diyen Giyik, yeni sezona hazırlandıklarını, şu anda 92 araçla yürüttükleri taşımacılığı yeni sezonda 200 araçla devam ettireceklerini açıkladı.

Edirne’de şehir içi ulaşımı sağlayan Edirne Toplu Ulaşım Sistemi Başkanı Hakan Giyik, düzenlediği basın toplantısında ETUS ücretlerindeki yeni zamma yönelik Ak Partili belediye meclis üyelerinin eleştirilerine yanıt verdi.

Giyik, “5 Ağustos’ta Edirne Belediyesi meclisinde toplu taşıma, taksi ve servis esnafına zam verildi. Bu zam da TÜİK verilerine göre TEFE, TÜFE ortalaması alındıktan sonra bize veriliyor. Biz 7 lira, 8 lira istiyoruz deme şansına sahip değiliz. Tabiki talebimiz oluyor, ama biz belirlemiyoruz. Bu zammı aldığımız gün mecliste 45 dakika tartışma oldu. Neden olduğunu bilmiyorum, sadece toplu taşıma mı zam alıyor, diğer esnaflar almıyor mu. Toplu taşımaya gelen zam neden bu kadar rahatsız ediyor” dedi.

Giyik, AK Partili belediye meclis üyesinin, mazotun indirime gitmesine rağmen zammın neden verildiği yönündeki eleştirisine tepki gösterdi.

Giyik, “TÜİK belirliyor maliyetlerin artışını. Toplu taşımada yapılan zamla ilgili sosyal medyada yapılan yorumları sayfa sayfa gösteriyor. Bunlar bize yakışmaz. Biz de çıkarım, doğalgaza elektriğe zam geldi, biz de sosyal medyadaki binlerce yorumu mu sergileyelim. Biz zam almayalım mı. Gelirimiz şu anda gideri karşılamıyor. Verdiği bilgilerin aslı astarı yok. Ne sisteme uygun bilgiler ne de matematiğe uygun bilgiler vermiş. Hiçbir hesap tutmuyor. Dün itibariyle zammımız başladı. Bugüne kadar günlük 20 bin yolcu ile gidiyoruz. Bu tür haddini aşan konuşmaları böyle siyasilerin yapmaması gerekiyor. Biz her sene genel kurulumuzu yaparız, ETUS ortaklarına hesap veririz. Bize ETUS ortağı hesap sorar. A veya B kişisi soramaz. O kendi işine baksın. O da esnaflık yapıyor. Geçen sene aldığı parayla şu anda aldığı para aynı mı, o zam yapmamış mı? Pandemide 30 milyon lira zararımız oldu niye çıkıp açıklama yapmadılar. Çıksaydı, bize destek olsaydı.

Bizler büyük aileyiz, yok ETUS batak içinde diyor. Burasını ne Hakan Giyik batırır ne da başkası. Burası batmaz. Son nefesimize kadar mücadelemizi edeceğiz. Biz bu işe dün başlamadık yarın da bırakmayacağız” dedi.

Dün itibariyle zamlı tarifenin başladığını belirten Giyik, yeni sezon hazırlıkları hakkında da bilgiler verdi.

Giyik, “Dün itibariyle zamlı tarifemiz başladı, iyi tepkiler de var kötü tepkiler var. Biz şu anda istikrarlı bir şekilde araçlarımızın arızalarını giderip, bakımlarını yapıp, sezona hazırlanıyoruz. Şu anda 20 bin yolculukta 92 araç çalışıyor. Sezona da 200 araçla girmeyi planlıyoruz. Vatandaşlarımız bize güvensin. Kimsenin mağdur olmaması için uğraşıyoruz. Şu anda bekleme sürelerinden dolayı şikayetler alıyoruz. 10-15 gün içinde ortadan kalkacak. Buna emin olsunlar. Kesinlikle bu işi biz yapacağız ve bu işi en iyi şekilde yaparak vatandaşlara da fark ettireceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side