21 Mayıs 2024
24.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜNDEMÇİĞ SÜTE 1 LİRA ZAM

ÇİĞ SÜTE 1 LİRA ZAM

-

Ulusal Süt Konseyi, soğutulmuş çiğ süt fiyatını yüzde 21 oranında arttırdı. Yapılan artışla birlikte çiğ sütün litresi 4 lira 70 kuruştan 5 lira 70 kuruşa yükseldi. Çiğ sütün 20 kuruş olan litre başı desteklemesi ise 1 lira olarak açıklandı. Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, çiğ süt zammını yeterli bulmadıklarını, beklentilerinin en az 7 lira olduğunu açıkladı.

Üreticinin beklediği çiğ süt zammı gerçekleşti. Ulusal Süt Konseyi yaptığı toplantıda çiğ süt fiyatını 4 lira 70 kuruştan 5 lira 70 kuruşa yükseltti. Yapılan zammı değerlendiren Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, zammın beklentinin çok altında olduğunu kaydetti.
Suiçmez, “Bugün bir taraftan sevinç yaşarken bir taraftan da hüzün yaşıyoruz. Hevesimiz kursağımızda kaldı. Tarım ve orman bakanlığımızın açıklamış olduğu karar Ulusal Süt Konseyinden daha önce geldi. Süt desteklerinin 20 kuruştan 1 liraya çıkması gerçekten sevindirici bir olay. 5 katına çıkmış oldu. Bu konuda teşekkür etmek gerek bende bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Bu destek gerçekten üreticiye büyük bir katkı. Ancak Ulusal Süt Konseyi, sanayicilerin çoğunluklu ağırlıklı olduğu bir konsey. STK temsilcileri de var ama genel ağırlık sanayiciler. Yani 5 lira 70 kuruş olarak bir fiyatın çıkması çok üzücü. Ben de bir üreticiyim akşam 5 buçuğa kadar hayvan buzağlatmak için nöbet tuttuk. Bu böyle bir emek ne gecesi, ne gündüzü, ne tatili, ne karı var. Beklentilerimizin çok altında. Avrupa birliğinde en ucuz süt 50 cent yani 6 buçuk lira ile 7 lira arasında. Ve sanayiciler bunu bizlere çok gördü. Buradan Ulusal Süt Konseyindeki arkadaşlara seslenmek istiyorum; 1 Nisana kadar daha fazla zaman geçmeden tekrar toplanılsın, konuşulsun, tartışılsın. Fiyat tekrar istenilen rakama getirilsin. Bu hammadde bu arkadaşlara da lazım olacak. Bu fiyatlarla bu hayvanlara yazık olacak. Bu 5 lira 70 kuruş üreticinin de eline net olarak geçmeyecek. Soğutma fiyatları, maliyet fiyatları, var bunlar da üreticinin başına kalacak. Yol yakınken bu yanlıştan dönülsün. Devlet 1 lira verdi Ulusal Süt Konseyinden emeğimizin karşılığını istiyoruz. Bu gün bir çuval yem 300-400 lira. Bizler Ulusak Süt Konseyine tüm derdimizi anlattık ve fiyatın 7 lira olması gerektiğini söyledik. Devlet desteği bu insanlara teşvik olarak kalsın istedik. Sütün şu an 1 litre maliyeti 6 lira ile 6 buçuk lira arasında geliyor. Dediğimiz gibi bugün hem çok sevindik hem çok üzüldük” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side