24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜNDEMMODERNLEŞTİRİLEN PAZARKULE SINIR KAPISI AÇILIYOR

MODERNLEŞTİRİLEN PAZARKULE SINIR KAPISI AÇILIYOR

-

Edirne’den Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nda yapılan modernizasyon çalışmaları ile işlemler hızlanırken; kente gelen turist sayısında da artış yaşanmaya başladı.

Edirne’den Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nda yapılan modernizasyon çalışmaları çerçevesinde tek olan peron sayısı, 3 giriş 3 çıkış olmak üzere 6 perona çıkarıldı. 4 bin 300 metrekare olan gümrük sahası da 22 bin metrekareye kadar genişletildi. Böylece hem işlemler hızlandı hem de giriş-çıkış sayıları arttı. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte gurbetçilerin geliş sezonuna yetiştirilen proje, Edirne’den yurda giriş yapan gurbetçi vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.

Geçtiğimiz yıllarda gurbetçilerin geliş sezonunda oluşan yoğunluk sebebiyle kente gelmeyen Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşları da, yapılan düzenlemenin ardından kolayca alışverişe gelebilecek. Bu durumun kent ekonomisine ve esnafa katkı sağlaması bekleniyor.

Pazarkule Sınır Kapısı’nda çevre düzenleme işleri ve sistem çalışmalarının bitirilmesinin ardından resmi açılışın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

Pazarkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapan vatandaşlar da, sınır kapısının çalışma sonrası modern görünüme kavuştuğunu ve işlemlerin hızlandığını ifade ettiler.

Yunanistan’dan Pazarkule Sınır Kapısı üzerinden sık sık Edirne’ye geldiklerini söyleyen Figen Tahsin, gümrüğün çalışma sonrası modern görünüme kavuştuğunu ve işlemlerin hızlandığını belirtti. Tahsin, “Sağlık kontrolü için Edirne’ye geliyoruz. Gelmişken hem ciğer yiyeceğiz hem de Selimiye Camii’ni gezeceğiz. Edirne’de ciğer yemeden dönmüyoruz.” dedi.

Yunanistan’ın Gümülcine kentinden geldiğini ifade eden Tiryaki Hanife ise, Edirne’yi çok sevdiğini belirterek, “Hem gezmeye hem de alışveriş yapmaya geldik. Şimdi izin zamanı değil, onun için geçişler güzel oluyor ama yazın bu böyle olmaz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side