25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGURBETÇİLER AKIN AKIN TÜRKİYE’YE GELİYOR

GURBETÇİLER AKIN AKIN TÜRKİYE’YE GELİYOR

-

Yaz tatillerini vatan toprağında geçirmek ve memleket hasretini dindirmek isteyen gurbetçiler, Türkiye’ye giriş yapmak üzere Kapıkule Sınır Kapısında uzun kuyruklar oluşturdu. Kapıkule Sınır Kapısında hafta sonunda gurbetçi yoğunluğu yaşandı.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçiler vatan toprağı hasretini gidermek için memleketlerine gelmeye devam ediyor. Yıllık izinlerini Türkiye’de tatil yapmak ve memleketlerinde akrabaları ile geçirmek isteyen gurbetçilerin ülkeye girişleri Kapıkule Sınır Kapısında yoğunluk oluşturdu.

Uzun ve yorucu geçen yolculuğun ardından vatan toprağına ayak basan gurbetçiler duygu dolu anlar yaşıyor.

Ayrıca Avrupa’ya açılan Hamzabeyli İpsala Sınır Kapılarında da yoğunluk yaşandığı öğrenildi.

Gurbetçilerden Hediye Süzen, vatan toprağına ayak bastığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Süzen, “O kadar gururluyum ki. Son zamanlarda çıkan savaşlarda Türkiye her zaman mazlumların yanındaydı. Türkiye’nin benim varanım olmasından dolayı çok sevinçli ve gururluyum. Buraya yaklaştığım zaman çok duygulanıyorum. Sırbistan ve Bulgaristan da çok bekledik. 4 istasyon gezdik tuvaletler kapalıydı. Ben Almanya’da büyüdüm ama Türkiye’yi çok seviyorum inşallah burada yaşayanlar buranın kıymetini bilirler. Türkiye’nin her şeyi çok güzel. Havası, suyu, yetişen sebze ve meyveleri. Maşallah her şey yetişiyor çok verimli toprakları var. Türkiye dünya çapında güçlü bir ülke. Bayrağı görmek her şeye değer. Her sene seve seve yola çıkıyoruz. Eşim memleket hasretine hiç dayanamıyor. Önce Fethiye ye daha sonra Şanlıurfa’ya geçiyoruz. Türkiye ye gelmekten çok mutluyuz” dedi.

Almanya’nın Duesseldorf kentinden geldiğini ifade eden gurbetçi vatandaş Fatih Demir, Kapıkule Sınır Kapısından vatana vardığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Demir, “Bugün cennet vatanımıza giriş yaptık, bambaşka bir duygu. Bayrağı görünce hissettiklerimizi anlatmak çok zor, bu hissi sadece yaşayan bilebilir. Vatanımız, bayrağımız bizim için vazgeçilmez. Giriş yaparken çok duygulandık. Kapıdan girişte zorlandık araç sayısı az olmasına rağmen çalışmalar kısıtlı ve yavaş ilerliyor. Sırbistan’a girerken önümüzde 50 araç olmasına rağmen 2 buçuk saat kadar bekledik. İzin dönemi olduğu İçin çok fazla negatif yorum yapmayacağım ama çalışmalar biraz daha özverili olursa çok iyi olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Gurbetçi vatandaşlardan Ersin Gürler, Türkiye’de olmaktan mutlu olduğunu kaydetti.

Gürler, “İstanbul ve Ankara’ya gidiyoruz. 3 yıllık pandemi sürecinden dolayı gelememiştik, çok özledik. Çok şükür sağ salim geldik. O duygu anlatılmaz yaşanır diye bir tabir var ya onun gibi. Vatan, akraba hasreti gidermek, ezan sesinin bol bol dinlemek bunlar çok güzel hisler. Yolda olan gurbetçiler sabırlı olsunlar acele etmesinler sağ salim gelsinler” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side