25 Şubat 2024
11.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRCİSTAN’DAN DALGIÇLAR GELDİ, EDİRNE’NİN SUYU NORMALE DÖNDÜ

GÜRCİSTAN’DAN DALGIÇLAR GELDİ, EDİRNE’NİN SUYU NORMALE DÖNDÜ

-

Edirne’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Kayalıköy Barajı’ndaki su alma sistemindeki sorun çözüme kavuştu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Gürcistan’dan gelen dalgıç ekiplerimizle sorunu çözüme kavuşturduk. Sularımız an itibariyle normale döndü. Konu ise adli mercilerde.” ifadelerini kullandı.

Edirne Belediyesi, 2017 yılından beri kentin içme suyu ihtiyacının yüzde 70’ini binlik çelik borularla Kırklareli Kayalıköy Barajı’ndan sağlıyor. Yapılan isale hattı ile yıllık 20 milyon 500 bin metreküp içme suyunun sağlandığı Kırklareli Kayalıköy Barajı’ndan alınan içme suyu, Edirne Belediyesi İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde arıtılarak, şehir merkezine dağıtılıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde bölgede ve kentte yaşanan yoğun yağışlar, Edirne’nin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Kırklareli Kayalıköy Barajı’nda yoğun bir bulanıklık yaşanmasına neden olmuştu. Rekor seviyede yaşanan bu bulanıklığı İçme Suyu Arıtma Tesisleri’ndeki son teknoloji sistem de arıtmada yeterli olamadı. Yetkililer, sorunu çözmek için debileri düşürdü, bu da kent merkezinde, özellikle yüksek kesimlerde su kesintilerin yaşanmasına neden oldu.

Yapılan incelemelerde bin 400 mm çapındaki 2 adet emiş borusunun hatlarına ve zincir sistemine zarar verildiği tespit edildi. Çelik halatların kopması nedeniyle, üst seviyeden alınması gereken suyun dip seviyeden alındığı belirlendi.

Belediye Başkanı Gürkan, yaşanan sıkıntının altında sabotaj olabileceğini iddia etmişti. Bugün bu sorunun çözümü için Gürcistan’dan dalgıç ekipleri Kırklareli’ne gelerek sorunu çözüme kavuşturdu.

Başkan Gürkan, suların an itibariyle normale döndüğünü duyurdu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side