17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN: 13’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI KILIÇDAROĞLU OLACAK

GÜRKAN: 13’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI KILIÇDAROĞLU OLACAK

-

Edirne’de düzenlenen Büyük Taarruz’un 100’üncü Yılında Büyük Balkan Buluşması programı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Programda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılında o koltukta yeni bir cumhurbaşkanı oturacak. O cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. cumhurbaşkanı olacak. O tarihte Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’in cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacak cumhurbaşkanının adı da Kemal Kılıçdaroğlu olacak” dedi.

Edirne’de Büyük Taarruz’un 100’üncü yılında Büyük Balkan Buluşması programı düzenlendi. Kentte bulunan bir işletmede düzenlenen programda; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları, Balkan Türkleriyle bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Cumhuriyeti’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacağını dile getirdi.
Başkan Gürkan, “2022 Edirne yılındayız; ülkemizin ve Edirne’mizin işgalden kurtuluşunun 100’üncü yılındayız. Bu yıl 2022’yi ‘Edirne Yılı’ ilan ettik çünkü istedik ki, o işgal altında geçirdiğimiz günleri torunlarımızda bilerek geleceğe hazırlansınlar. Bu ülkenin her an bir savunucuya, bir kurtarıcıya ihtiyacı olmadığını Mustafa Kemal’in sözlerinden, devrimlerinden biliyoruz. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet 100’üncü yılına yaklaşıyor. İçeride ve dışarıda Cumhuriyet’in 100’üncü yılında ülkemizin rejimini değiştirmeye, dönüştürmeye çalışanlar olduğunu biliyoruz. Adeta yeni bir Kurtuluş Savaşı’ndayız… Balkanlılar, yüreği Türkiye sevdası ile atanlar dilini, dinini, vatanını kendinden aziz sayanlar olarak inanıyoruz ki; 2023’te, Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, o koltukta yeni bir Cumhurbaşkanı oturacak. O cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak. O tarihte Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’in Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacak Cumhurbaşkanının, 13’üncü Cumhurbaşkanı’nın adı da Kemal Kılıçdaroğlu olacak.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise sandığa gidecek vatandaşların vicdanlarıyla oy kullanmalarını istedi.
Kılıçdaroğlu, “Bir savaş verdik ve bir yüzyıl devirdik. Önümüzde ikinci bir yüzyıl var. O ikinci yüzyılda Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırdığımızda, Gazi Mustafa Kemal’e verdiğimiz sözü büyük ölçüde yerine getirmiş olacağız. Çünkü onun en büyük özlemi milli iradeydi, milletin iradesinin tecelli etmesiydi. Parlamento milli iradenin tecelligahı olmalıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gazilik unvanının verilmesinin temel nedeni Kurtuluş Savaşı’nı yönetmesidir. Dünyada örneği yoktur. Gazi Mustafa Kemal’e üç aylık süreyle Başkomutanlık yetkisi verildi. ‘Tekrar gel gerekirse bir daha vereceğiz’ diye. Gazi Meclis bugün, Gazi Meclis olmaktan çıkmıştır. Bir kişinin iradesiyle eller kalkmakta ve inmektedir. Milletvekili dediğimiz arkadaşlarımızın büyük bir kısmı, milletin vekili değildir zaten. Sarayın vekili olanlar milletin vekili olamazlar. Biz milletvekillerini gerçek anlamda milletin vekili yapmak istiyoruz. Parlamentomuz, gerçek anlamda ülkenin sorunlarıyla ilgilensin istiyoruz. Bunu yaptığımız zaman Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bize teslim ettikleri Türkiye’yi büyütme yolunda, geliştirme yolunda, demokrasi yolunda büyük adımlar attığımızı hepimiz göreceğiz ve tarihe bunu yazdıracağız. Dolasıyla her birimizin ciddi bir sorumluluğu var. Ve evlatlarınıza bırakacağınız güzel bir miras var. Diyeceksiniz ki, ‘Türkiye bir dönem tek adama teslim edilmişti ama biz sandığa gittik oyumuzu kullandık, tek adamdan kurtardık. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki milletvekillerinin, tekrar milletin vekili olmasını sağladık ve demokratik yollarla sağladık’ diyeceksiniz. Bu söylendiği zaman dünya siyaset tarihine önemli bir mirası gençler bırakmış olacaklar. Yedi buçuk milyon gencimiz ilk kez sandığa gidip oy kullanacaklar. Türkiye’nin kaderini bu yedi buçuk milyon gencimiz tayin edecek. Her birimizin sorumluluğu var, sorumlulukları yerine getireceğiz. Sandığa gideceğiz, elimizi vicdanımıza koyup oyumuzu kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side