20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN: ALTIN KEMER, KIRKPINAR’A KADAR SAHİBİNİ BULMALI

GÜRKAN: ALTIN KEMER, KIRKPINAR’A KADAR SAHİBİNİ BULMALI

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri altın kemerinin kime verileceği kararının bu yıl yapılacak Kırkpınar’a kadar çözülmesi gerektiğini söyledi.

Doping kontrol havuzundayken yer bildirimi yapmadığı gerekçesiyle 661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı unvanı ve ödülleri iptal edilen Başpehlivan Cengizhan Şimşek’in avukatları aracılığıyla başvurduğu Ankara 15. İdare Mahkemesi, kemerin Kırkpınar finalisti Mustafa Taş’a verilmesi kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Kararın bildirilmesinin ardından yapılması planlanan altın kemer ödül töreni ileri bir tarihe ertelenmişti.

Konuyla ilgili sessizliğini bozarak sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Mustafa Taş, “Bildiğiniz üzere bir sürecin içerisindeyiz. Bugüne kadar sustum, susturuldum. Güreş camiamız ve Türk sporu zarar görmesin, biz zarar görmeyelim diye çok uğraştım. Ama gördüm ki; artık gün susma günü değil, gerçeklerin ortaya çıkma günü. Benim davulla zurnayla kutlamaya gittiğim söylenmiş, eğer bunu ispatlayamazsan omurgasızsın. Buradan Federasyon Başkanı İbrahim Türkiş’i ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyorum. Kendilerine kesinlikle davul çalınmasın, basın toplantısıyla sade bir tören olsun dedim. Ve ben bu töreni öteleyebildiğim kadar öteledim. Yağlı güreş camiasının en üst isimleri bu süreçte şahidimdir. Cengizhan’a gelince; madem o kadar tertemiz çıktın o sahaya, neden Kırkpınar öncesi hazırlığı olan antrenman sürecinde test vermekten kaçtın? Doping testinden 4 kere kaçan, 38 tane bildirime cevap vermeyen, 1 yıl ceza alıp cezasını bildiği halde bunu da kendisi kabul eden Cengizhan; cezan olmasına rağmen siyasetle bir şekilde sahaya çıktın ve birinci oldun. Sonrasında ben temizim diyorsun. Test vermediği sürede kötü yollara başvurup sonrasında temizlenip geldiğini bize nasıl inandıracaksın, hadi seyirciyi kandırdın bizi nasıl kandıracaksın? Ama her seferinde utanmadan mağdura yatıyorsun. Suçlusun Cengizhan. Ben mi dedim kullan, ben mi dedim kaç? Ben Mustafa Taş olarak bu saatten sonra gemileri yaktım. Belgelerle bir video çekeceğim. Cengizhan da arkasındaki güçler de biraz delikanlıysa hodri meydan.” ifadelerine yer verdi.

Mustafa Taş’ın açıklamaları hakkında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi’nin yaşanan süreçlerin dışında olduğunu, belediye olarak yalnızca cazgırları belirlediklerini ifade etti.
Başkan Gürkan, “Kırkpınar’ın ev sahibi olarak biz bu süreçlerin dışındayız. Bizimle hiç ilgisi olmayan süreçler. Çünkü biz sadece Kırkpınar organizasyonunu yapan kurumuz. Dolayısıyla Kırkpınar’da sahaya çıkacak pehlivanlara lisansı veren federasyondur. Biz sadece cazgırları belirliyoruz. Yine 661. Kırkpınar’da yani 2022 yılında hangi pehlivanların güreşeceğine dair lisanslarını veren Türkiye Güreş Federasyonu. Bunların içerisinde Cengizhan Şimşek de vardı Mustafa Taş da vardı. Sahada bulunan tüm pehlivanların isimleri vardı.” dedi. 

Gürkan, altın kemer ödül töreninin deprem felaketi nedeniyle sade bir törenle yapılması kararı aldıklarını, Mustafa Taş’ın da davul-zurna eşliğinde tören düzenlenmesi konusunda bir talebinin olmadığını söyledi.

Gürkan, “Güreşler yapıldı kendi içerisinde doping testleri yapıldı. Onlar bizim dışımızdaki süreçler ama Kırkpınar’dan sonra yeni kurulan Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu görevi devraldıktan sonra Cengizhan Şimşek’in geçmişteki, haklıdır haksızdır benim dışımda bir olay, testlere gitmediği sebebiyle ceza kararı çıktı. Sonuçta federasyon ve tahkim kurulu bir karar verdi. Bunu da bize tebliğ ettiler.  Kararda Cengizhan Şimşek’in başpehlivanlığının iptal edildiği, başpehlivanlığın ikinci sıradaki Mustafa Taş’a verilmesi gerektiği ve sıralamanın da buna göre yeniden düzenlendiği belirlendi. Bizde resmi bir kurumuz ve Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun bildirimine göre hazırlıklarımızı yaptık. Sonuçta Kırkpınar altın kemerinin Mustafa Taş’a takılmasına karar verdik. Bir tarih belirledik.  2013 yılında bu olaya benzer bir olay var. Normalde bu tören Kırkpınar alanında davul ve zurna ile yapılan bir tören ama deprem felaketi nedeniyle bunun olmaması gerektiğini düşündük. Mustafa Taş’tan da bu anlamda bir talep gelmedi. Bende deprem felaketinde bunca canımızı kaybetmişken, davullu zurnalı törenin doğru olmayacağını bende söyledim. Kırkpınar’ın altın kemerini makamımda takma kararını aldık. Tarihi belirledik, davet ettik ama o sabah bize idare mahkemesinden Cengizhan Şimşek’in yürütmeyi durdurma aldığı ile ilgili bir mahkeme kararı ulaştı.  Türkiye Cumhuriyeti hukuk üzerine yürüyen bir devlet bir mahkeme kararı bize tebliğ edildiğinde de benim bu mahkeme kararını görmezden gelmek gibi bir davranış içerisine girmem söz konusu bile olamaz. Bunun üzerine ben töreni iptal ettim. Benim de hukuk bilgime göre tahkim kurulu kararları yargı yönetiminin dışında ama ortada verilmiş bir mahkeme kararı var. Yeni bir kaos yaratmamak için, ben o gün yapılacak töreni iptal ettim.  Şimdi ben hukuki anlamda yeni durumu bekliyorum ama dediğim gibi eğer o gün töreni yapabilseydik, töreni makamımda yapacaktık. Biz kurulun altığı kararla birlikte Mustafa Taş’a altın kemeri takacaktık. Olayın bizimle ilgili boyutu bu.” şeklinde konuştu.

Ortadaki belirsizliğin Kırkpınar’a kadar çözülmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Gürkan, “Biz pehlivanların sahada konuşmasını isteriz.” ifadelerini kullandı.
Gürkan, “Onlar kendi aralarında tartışırlar, o haklıdır bu haklıdır ben bunlara girmem. Sonuçta hepsi bu ülkenin evlatları, bu ülkenin pehlivanları ama ortada ciddi bir kaos var, Kırkpınar da yaklaşıyor o zamana kadar bunun yetkililerce çözülmesi gerekiyor.  Biz pehlivanların sahada konuşmasını isteriz. Burada da gerçekten iyi niyetle saflıkla, gelinen bir süreç var. Keşke o tedbirler zamanında bir önceki federasyon tarafından uygulansaydı da bu noktaya gelmeseydik. Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum sonuçta yarın öbür gün yine aynı çayırda güreş tutacak bu pehlivanlarımız.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side