20 Mayıs 2024
14.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN: O KİŞİLERLE İLGİLİ CEZA DAVASI AÇACAĞIM

GÜRKAN: O KİŞİLERLE İLGİLİ CEZA DAVASI AÇACAĞIM

-

Önceki dönem Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 3 farklı suça azmettirme iddiasıyla 47 yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan geçtiğimiz hafta beraat etti. Bugün basın mensuplarıyla bir araya gelen Gürkan, söz konusu suçlamaların sahibi Bulgaristan’da yaşayan Şükrü Benli ve onu Edirne’de destekleyenleri hedef alarak “Bu burada bitmeyecek. ’47 yıl ceza alacak, yandı bitti, hapislerde çürüyecek’ diyenlere hukuk karşısında, Türk mahkemelerine güvenerek bütün ceza davalarını da açacağım.” ifadelerini kullandı.


Önceki dönem Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Gazeteci Şükrü Benli’ye işkence edilmesiyle ilgili görülen davada azmettirici olduğu iddiasıyla 47 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu. Gürkan, geçtiğimiz hafta görülen duruşmada tüm suçlardan beraat etti. Söz konusu suçlamaların sahibi Şükrü Benli ve onu Edirne’de destekleyenlere yönelik sert açıklamalarda bulunan Gürkan, tazminat davasının yanında ceza davası da açacağını belirtti.

Olayların başlangıç tarihi olan 2019 yılındaki yerel seçimlerden 5 gün önce kendisiyle ilgili kamuoyuna servis edilen videoyu hatırlatan Gürkan, “2019’da seçimlere 5 gün kala, kendisinin üzerine kesinleşmiş bir sürü mahkumiyeti bulunan bir şahıs tarafından bir suçlamaya maruz kaldık. Tesadüftür ki bu 2019 yerel seçimlerine 5 gün kala gerçekleşti. Havuz medyası bunun üzerine atladı, önü kesilmiş, arkası kesilmiş bir video üzerinde korkunç bir saldırı kampanyası başlatıldı. Bu video 2016’da çekilmiş olmasına rağmen 2019’da yerel seçimlere 5 gün kala servis edildi. Akabinde onunla ilgili bir takipsizlik kararı aldık, yeniden yargılama yapıldı ve o videodan dolayı 2 ay 15 gün ceza verildi ve bu ceza hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl süreyle ertelendi. Ben buna itiraz ettim, itirazlar reddedildi. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımı kullandım ve bundan 1 buçuk ay önce Anayasa Mahkemesi verilmiş olan 2 ay 15 gün hapis cezasını iptal etti. Bunu da ilk kez açıklıyorum. Yakında o 2 ay 15 gün hapis cezası ile ilgili mahkeme tekrar görülecek Anayasa Mahkemesi’nin bozma kararından sonra, onu da sizlerle paylaşacağım. Yurtdışında kaçak olarak, Türk adaletinden kaçan şahsın şikayeti ile açılmış olan bir ceza davası vardı. Bu ceza davası da 4 yıldan fazla bir süre devam etti. Bunu bütün Türkiye’ye mal ettiler. Bu dava kapsamında benim de içinde bulunduğum sanıklara 47 yıl ceza istendi, 3 farklı suçtan. Geçtiğimiz Cuma günü Türk adaleti kararını verdi. Bu 5 yıl boyunca bu mahkeme ile ilgili masumiyet karinesi inancım, adalete olan güvenim ve Türk adaletine olan sarsılmaz inancımla hep sustum, hiç konuşmadım. Bununla ilgili bir tek 2019 yerel seçimlerinden önce açıklama yapmıştım ama bu dava ile ilgili kamuoyu o kadar çok meşgul edildi, o kadar çok yalan yanlış tahrip edilmiş bilgiler kamuoyuna servis edildi ki buna rağmen sabırla ve inatla sükunetimi korudum. Bugün geldiğimiz noktada mahkeme bitti. Bizim birisi gibi kaçmadığımız ve yürekten inandığımız Türk adaleti kararını verdi. Cuma günü verilen kararda; tam bir beraat verildi hakkımda. Yani üzerimize sanık Şükrü Benli tarafından atılmış bu 3 suçtan da mahkeme ayrı ayrı beraatımıza karar verdi. Türk adaletine, Türkiye Cumhuriyeti hakimlerine bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Suçlamaların sahibi Benli ve ‘amorf yapı’ olarak nitelendirdiği Edirne’deki destekçilerini ağır dille eleştiren Gürkan, “Bulgaristan’da yıllardır kaçak yaşayan, Türk adaletinden kaçan, yıllardır oradan çeşitli şekillerde burada kurduğu, bana politik nedenlerle düşman olan amorf yapılarla kurduğu ilişkiler üzerinden burada bir algı operasyonu yapmaya çalıştılar ama Türk mahkemelerinin verdiği bu karar hepsine bir ders oldu. Şimdi ben bu kararı hepsine postayla yollayacağım. O amorf yapılara, o omurgasızlara, o kişiliksizlere, kimliksizlere, şeref yoksunlarına bu kararı yollayacağım. Alsınlar, nasıl o kişiye buradan sucuklar, peynirler yolluyorlardı, beslenmesine yardım ediyorlardı, bana saldırdığı için onu tutmaya çalışıyorlardı. Onlara da bu tarihi kendilerine de değil, torunlarına da yetecek bir miras olarak geleceklerine bıraksınlar” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili karşı ceza davası da açacağını dile getiren Gürkan, “Bu burada bitmeyecek. O kişilerle ilgili, ’47 yıl ceza alacak, yandı bitti, hapislerde çürüyecek’ diyenlere de hukuk karşısında, Türk mahkemelerine güvenerek bütün ceza davalarını da açacağım. Edirne’de sokağa çıkmaya yüzü olmayanların, olmaması gerekenlerin, insanlıktan nasibini almayanların sattıkları gıda maddeleri kadar omurgasız olduklarını bütün Edirneliler görmüş oldu. Bu utanmaz insanların, bu saygısız insanların, bu ahlak yoksunu, karakter yoksunu insanların şimdi yapmaları gereken tek şey var; Bulgaristan’da kaçak yaşayan dava arkadaşlarının yanına gidip Edirnelileri kendilerini görme utancından kurtarmaları gerekir çünkü Edirneliler bunların yüzlerine bakmıyor. Edirneliler bu kişileri her gördüğünde mideleri kalkıyor. Kendilerine tavsiyem; Edirne’den bir an önce taşınarak Edirnelilerin bu utanç yüzsüzlerini görmemelerini sağlamalarıdır” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side