21 Mayıs 2024
18.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN: ÖĞRETMENLİK ZATEN UZMANLIKTIR, BU YÖNTEM BİR AN ÖNCE TERK EDİLMELİ

GÜRKAN: ÖĞRETMENLİK ZATEN UZMANLIKTIR, BU YÖNTEM BİR AN ÖNCE TERK EDİLMELİ

-

Yeniden düzenlenen Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin 2022 yılı Şubat ayında Meclis’te kabul edilmesinin ardından öğretmenler, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanları için 19 Kasım’da sınava girecek. Kendisi de bir öğretmen ve aynı zamanda Eğitim-İş üyesi olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, açıklanan mevzuata ve sınav sistemine tepki gösterdi. Eğitim-İş Edirne Şubesi’ni ziyaret eden Gürkan, “Öğretmenlik zaten uzmanlıktır. Dünyada bir örneği ve benzeri olmayan bu anlamsız ve eğitim biliminin hiçbir tarafına dayanmayan bu sınav yönteminin bir an önce terk edilmesi gerekiyor.” dedi.


Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Eğitim İş Edirne Şubesini ziyaret ederek, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Özgür Alpay, Güngör Gerey, Nedim Zobar ve Olcay Dal ile yeniden düzenlenen Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavının gereksiz olduğuna dikkat çeken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Dünyada bir örneği ve benzeri olmayan bu anlamsız ve eğitim biliminin hiçbir tarafına dayanmayan bu sınav yönteminin bir an önce terk edilmesi gerekiyor. Bu öğretmenleri rencide eden bir uygulama. Bu öğretmenler zaten bir meslek mensubu, bu işin eğitimini alarak, meslek sahibi oluyorlar, öğretmenler alaylı değil, hepsi mektepli ve uzun yıllarını uygulama yaparak sınıflarda geçirmiş insanlar” dedi.

Dünyanın en kutsal mesleğinin öğretmenlik olduğunu belirten Gürkan, “Toplum, Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu anlamsız ve bütün öğretmenleri rencide eden bu uygulamadan bir an önce vazgeçmeye ve öğretmenlerin öncelikle ekonomik özlük haklarını, barınma sorunlarını ve eş durumu gibi bir araya gelme sorunlarını çözmesini bekliyor. Öğrenciler sınıflarından öğretmenlerini bekliyorlar. Binlerce öğretmene kadrosuzluk nedeniyle sözleşmeli olarak, ücretli olarak çalıştırmak yerine yıllardır atama bekleyen öğretmenlerin bir an önce öğrencilerine kavuşturması Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli görevi olmalı. Bunu bekliyoruz, bunun takipçisiyiz. Zaten seçimlerden sonra da bunu çözeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side