2 Şubat 2023
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN: UĞUR MUMCU’YU FİKİRLERİYLE DAİMA KALBİMİZDE YAŞATACAĞIZ

GÜRKAN: UĞUR MUMCU’YU FİKİRLERİYLE DAİMA KALBİMİZDE YAŞATACAĞIZ

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitiren demokrasi şehidi Uğur Mumcu’yu, özlemle andıklarını söyledi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, usta gazeteci Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, Cumhuriyetin, demokrasinin ve laikliğin yılmaz temsilcisi; usta gazeteci Uğur Mumcu’yu ölümünün yıl dönümünde minnet ve saygıyla andıklarını söyledi.
Uğur Mumcu’nun ‘İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumludurlar’ diyerek, cesur kalemiyle sadece gerçekleri yazdığını ifade eden Gürkan, “Demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu, yaşamı boyunca hayatını topluma, toplumu aydınlatmaya adadı. Kocaman bir yüreğe, cesur bir kaleme sahipti. Özgürlükten, demokrasiden ve Cumhuriyet’ten asla vazgeçmedi. Uğur Mumcu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı aydınlanma devriminin yılmaz savunucusuydu. Uğur Mumcu’yu fikirleriyle daima kalbimizde yaşatacağız. Ülkemizde, aydınlanmanın ışığını topluma aktarmak isteyen nice Uğur Mumcu’lar yetişmesi temennisiyle, cesaret ve ilkelerinden asla taviz vermeden aydınlığı ile karanlığın üzerine canı pahasına yürüyen usta araştırmacı, gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu saygı, minnet ve özlemle anıyorum” dedi.
Gürkan ayrıca 24 Ocak 2007’de vefat eden eski Dışişleri Bakanı, siyasetçi ve gazeteci İsmail Cem ile 24 Ocak 2001 yılında görevi sırasında bir suikast sonucu şehit düşen Diyarbakır Emniyet Eski Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı da saygıyla andıklarını ifade etti.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi