21 Eylül 2022
13.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN: YABANCI DİLDEKİ TABELALARLA İLGİLİ KARARLAR ALACAĞIZ

GÜRKAN: YABANCI DİLDEKİ TABELALARLA İLGİLİ KARARLAR ALACAĞIZ

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte her geçen gün yaygınlaşan yabancı dildeki tabelalarla ilgili belediye meclisinin çalışma yaparak, uygulamaya koyacaklarını söyledi. Türk dilinin kullanılması konusundaki açıklamaları dolayısıyla çok sayıda destek aldığını söyleyen Başkan Gürkan, “Kararlılığımızı sürdüreceğiz. Yakın zamanda komisyon çalışmamız bittiğinde yeni kararlarımızı, belediye meclis kararı alarak uygulamaya koyacağız” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte yabancı dildeki tabela ve reklam panoları sayısının her geçen gün arttığını söyleyerek belediye meclisinde gurubu bulunan her partinin temsilcisinden oluşan bir komisyon kurulmasını talep etmişti.

Edirne Belediyesi’nin aşure etkinliğinde basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Gürkan, yabancı dildeki tabelalarla ilgili kararlılıklarını sürdüreceklerini kaydetti.

Gürkan, “Edirne, son dönemde turizm noktasında yaptığı çıkışı hepimiz biliyoruz. Bulgaristan vatandaşlarının vizesiz, pasaportsuz, kimlikle Edirne’ye gelmesiyle beraber Edirne’de hareketlilik çok fazla arttı. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptık. Türk dilinin kullanımı ile ilgili. Bunla ilgili Türkiye’nin birçok tarafından, çok destekleyici açıklamalar geliyor. Türk dilinin korunması ve yaşatılması anlamında çünkü milleti millet yapan ortak değerlerin en başında dil gelir. Kararlılığımızı sürdüreceğiz. Yakın zamanda bununla ilgili komisyon çalışmamız bittiğinde yeni kararlarımızı, belediye meclis kararı alarak uygulamaya koyacağız” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi