20 Mayıs 2024
13.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN’DAN DESTEK ÇAĞRISI

GÜRKAN’DAN DESTEK ÇAĞRISI

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, depremin ilk gününden bu yana büyük bir yardımlaşma örneği gösteren Edirnelilerden bir destek daha istedi. Deprem bölgesindeki koşulların çok ağır olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Evet, hepimiz zor günlerden geçiyoruz, ekonomik olarak sıkıntıdayız. Ama orada bekleyen vatandaşlarımız için, yurttaşlarımız için, Türkiye Cumhuriyeti’nin o güzel insanları için bir gayret daha” diyerek, özellikle konserve tarzı yiyeceklerin Atatürk Kültür Merkezi’ne ulaştırılmasını istedi.


Kahranmanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremin hemen ardından Edirne Belediyesi, yardım kampanyası başlatmıştı. Kampanyanın başlamasının hemen ardından yardım koordinasyon merkezi haline getirilen Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’na yardımlar yağmaya başlamış ve yardım malzemesiyle dolu 18 tır deprem bölgesine doğru yola çıkmıştı.

Bugün bir durum değerlendirmesi yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ilk günden beri deprem bölgesinde olan Edirne Belediyesi personellerinin arama-kurtarma faaliyetlerinde canla başla görev yaptığını ifade etti.
Gürkan, “Edirneliler olarak ilk günden bu yana verdiğiniz destek, yardımlaşma, duygusu, gönüllü olarak çalışmalara katılma faaliyetleri nedeniyle gerçekten bir kez daha Edirneli olmaktan, sizlerle birlikte aynı havayı solumaktan onur ve gurur duydum. Bu anlamda hepinize minnettarım. Pazartesi sabahı depremin 4.17’de meydana gelmesinden sonra sabah 9.00’da, 9 kişilik ilk arama kurtarma ekibimizi ve Trakya’da tek olan kaza kırım aracını deprem bölgesine doğru yola çıkardık. Mobil İkram Aracımız ve 20’ye yakın personelimiz Kahramanmaraş Elbistan’da bu arama kurtarma çalışmalarını halen devam ettiriyorlar.” dedi.

Dün itibariyle yardım malzemesi dolu 18’inci tırın da deprem bölgesine yolcu edildiğini belirten Başkan Gürkan, Edirne halkına bir kez daha yardım çağrısında bulundu.
Gürkan, “Yine sizlerin muhteşem yardımlaşma duyguları ile hazırladığı yardım paketleri, bunların içinde battaniyeden, giysiye, bebek bezinden, kadın hijyen petlerine çeşitli giysileri, yataklara, yorganlara, gıdalara kadar varan tüm yardımlarınızı Edirne Gönüllüleri ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi’nde tasnif ettik. Ve dün gece 00.30 itibariyle 18. yardım TIR’ımızı da yola çıkardık. Bu TIR’larımızın hepsinin, bilgileri var, nereye ulaştıklarının bilgisi var. Toplam olarak, 9 TIR Hatay’a, 1 TIR Adana’ya, 1 TIR Gaziantep’e, 7 TIR’ımız ise Kahramanmaraş’a gittiler. Ve şundan emin olabilirsiniz toplamış olduğunuz yardımların hepsi oradaki depremzedelere ulaştı.  Ancak gerek hava koşullarının olumsuzluğu, kışın çok sert geçmesi ve o bölgedeki insanların yardım alacak başka hiçbir yer bulamayışı, marketlerin kapalı olması, akaryakıt ihtiyacı, elektriğin tam olarak verilememesi nedeniyle yardım ihtiyaçları devam ediyor. Edirneliler olarak bizlerin o ulvi dayanışma duygunuzu çok iyi biliyorum. Evet, hepimiz zor günlerden geçiyoruz, ekonomik olarak sıkıntıdayız. Ama orada bekleyen vatandaşlarımız için, yurttaşlarımız için, Türkiye Cumhuriyeti’nin o güzel insanları için bir gayret daha.” ifadelerini kullandı.

Başkan Gürkan, şu anda kıyafetten ziyade gıda maddesine ihtiyaç duyulduğunu da belirtti.
Gürkan, “Oradaki insanların ihtiyaçları var ama bölgenin şartları nedeniyle maalesef kuru gıdaları, bakliyatları pişirecek, servis edecek, koyacak kaplar yok. Daha çok hazır gıdalara yönelmemiz gerekiyor. Şehrimizdeki iş insanları yardımlar yapıyorlar. Fırıncılardan, fabrika sahiplerine, işletme sahiplerinden, atölye sahiplerine, küçük işletmelerden, büyük işletmelere kadar. Bu yardım TIR’ımızı tekrardan yola çıkarmak istiyoruz. Bu yüzden içerisinde bebek bezi, bebek maması, biberon, emzik, ıslak mendil, kadın hijyen pedi, hijyen seti, ilk yardım seti, bebek-çocuk kıyafetleri, ayakkabı, mont, battaniye ve pil, şarj aleti, powerbank gibi malzemelerle, aç-ye türündeki konserve gıda yardımlarınızı deprem bölgesine ulaştırmak istiyoruz.   Sizlerden bir kez daha destek istiyoruz, bebeklerimiz, çocuklarımız, kadınlarımız, insanlarımız için.” şeklinde konuştu.  

Gürkan, birlik ve beraberlik mesajı vererek, yardımları Atatürk Kültür Merkezi’ne beklediklerini ifade etti.
Gürkan, “Biz büyük Türk milleti olarak bu tür zor günlerde her şeyi bir tarafa bırakarak, siyaseti bir tarafa bırakarak, mezhep, inanç farklılarını bir tarafa bırakarak, etnik ayrışmaları bir tarafa bırakarak, geçmişte de birlik ve beraberlik, dayanışma ruhunu göstermeyi bildik. Bugün de biliyoruz. Bundan sonra da bileceğiz. Bizi bölmeye çalışanlara inat biz bir olamaya, iri olmaya, diri olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side