20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN’DAN MEZARLIK ÇEŞMESİ AÇIKLAMASI: DAHA ÖNCE BİZ DE BAŞVURMUŞTUK!

GÜRKAN’DAN MEZARLIK ÇEŞMESİ AÇIKLAMASI: DAHA ÖNCE BİZ DE BAŞVURMUŞTUK!

-

25 Kasım Stadyumu’nun yanında yol ortasında bulunan ve trafik sıkışıklığına neden olduğu gerekçesiyle taşınan Mezarlık Çeşmesi hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak o çeşmeyi kaldırıp orada bir kavşak oluşturma projemiz vardı. Ancak Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna yaptığımız 2 müracaat reddedilmişti.” ifadelerini kullandı.

Edirne şehir planlarında yaşanan değişimler nedeniyle zaman içerisinde yol ortasında kalan ve trafik sıkışıklığına neden olan mezarlık çeşmesi, 25 Kasım Stadyumu’nun alt köşe kısmına taşınıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çeşmenin taşınması için daha önce kendilerinin de başvuru yaptığını ancak Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından başvurularının reddedildiğini ifade etti.

Gürkan, “Biz son 10 yılda defalarca bunun taşınması gerektiğini, eskiden olduğu gibi mezarlık duvarına veya stadın duvarına yapıştırılması gerektiğini söyledik. İki kez de Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna resmi olarak başvuru yaptık. İkisinde de uygun görülmedi bizim taşımamız. Sayın Valimiz göreve başladıktan sonra kendisi de tespit etmiş oradaki trafik sıkışıklığını. Bütün Edirneliler biliyor. Edirne Belediyesi olarak şehrin trafiğini düzenleyen kurum olarak o çeşmeyi kaldırıp orada bir kavşak oluşturma projemiz vardı. Ancak dediğim gibi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna yaptığımız 2 müracaat reddedilmişti, uygun görülmemişti.  Vali bey geldikten sonra kendi de yerinde tespit etmiş ve daha sonra da il trafik komisyonu olarak başkanla bir toplantı yaptık. Orada da burasıyla ilgili projelerimizi sunduk. Onların da çabalarıyla ve kurulla görüşülmesiyle kurul bu kez vali bey istediği için kabul etti taşınmasını. Şu an taşınma çalışmaları yapılıyor. Bazı vatandaşlarımız çeşme yıkılacak falan diyorlar ama yıkılmayacak. Tescilli eserleri kimse yıkamaz. Yıkılırsa da bunun bir yaptırımı olur. Çeşme usulüne uygun bir şekilde yerinden kaldırılarak stadın duvarına eskiden olduğu gibi oraya taşınacak. Ardından da biz de Edirne Belediyesi olarak orada uzun süredir yapmaya çalıştığımız ama izin alamadığımız için yapamadığımız kavşak düzenlemesini yapacağız ve o bölgede trafik rahatlayacak.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side