23 Haziran 2024
20.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEHACI ADAYLARI ‘KADİM GELENEK’ İLE UĞURLANDI

HACI ADAYLARI ‘KADİM GELENEK’ İLE UĞURLANDI

-

Edirne’den kutsal topraklara giderek hac vazifesini yerine getirecek olan 90 kişilik kafile, Hacılar Ezanı Namazgahı’ndan dualar eşliğinde yolcu edildi.

Kutsal hac görevini yerine getirmek üzere yola çıkacak olan hacı adaylarının törenle uğurlanması için 15’inci yüzyılda yapılan Hacılar Ezanı Namazgahı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restore edilmişti.Zamanla unutulan hacı uğurlama geleneği, Namazgahın restore edilmesinin ardından yeniden gerçekleştirildi.Bu kapsamda kutsal topraklara giderek hac vazifesini yerine getirecek olan 90 kişilik kafile, bugün Hacılar Ezanı Namazgahı’ndan yolcu edildi. Hacı uğurlama törenine; Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, İl Müftüsü Hasan Başoğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk, müftülük görevlileri, hacı adayları ve aileleri katılım gösterdi.

Törende konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, kadim geleneği uzun yıllar sonra yeniden başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
Saraç, “Bilindiği üzere burada daha önce hacı adaylarımız, umre adaylarımız kurban kesilerek, dualar ve ezanlar eşliğinde Kabe’ye uğurlanıyordu. Bu gelenek yaklaşık 50 yıldır terk edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak Hacılar Ezanı Namazgahı ve Çeşmesinin 2021 yılında restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarını tamamladık. Bugün de bu kadim geleneği tekrardan başlattık. İnşallah, bundan sonraki yıllarda da bu geleneği devam ettireceğiz. Hacılarımızı yolcu ettik. Allah, sağlıcakla gidip, afiyetle gelmeyi nasip etsin.” dedi.

Törende İl Müftüsü Hasan Başoğlu eşliğinde dua edildi.  Törenin ardından 90 kişilik hac kafilesi, dualar ve ilahilerle kutsal topraklara uğurlandı.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side