21 Mart 2023
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEHIZLI TREN RAYLARINA İLK KAYNAK YAPILDI

HIZLI TREN RAYLARINA İLK KAYNAK YAPILDI

-

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule kesiminde döşenen raylara ilk kaynak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı törenle gerçekleştirildi. Edirne’nin Havsa ilçesinde düzenlenen törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Proje hizmete alındığında; Halkalı-Kapıkule arası seyahat süresi 4 saatten 1 saat 30 dakikaya, yük taşıma süresi 6,5 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek.” dedi.

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule kesiminde döşenen raylara ilk kaynak, Edirne’nin Havsa ilçesinde düzenlenen törenle yapıldı. İlk kaynak törenine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AB Komisyonu Avrupa Genişleme ve Komşuluk Genel Müdürlüğü Türkiye’den Sorumlu Müdürü Henrike Trautmann, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, TCDD Genel Müdür Vekili Metin Akbaş, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, kurum müdürleri ve davetliler katılım gösterdi.

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Asya ile Avrupa arasındaki kesintisiz ticarete destek olacağını ve Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini ifade etti.
Bakan Karaismailoğlu, “Bölgemizde yaşanan gelişmelerin de gösterdiği gibi, dünya nereye giderse gitsin, Türkiye’nin stratejik değeri artmaktadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, bu farkındalık ile hareket ediyor, sadece ülkemizin değil, küresel ihtiyaçları da karşılamak adına; projelerimizi devlet aklı ile planlayarak hayata geçiriyoruz. Çalışmalarımızı bu gerçeğin ışığında planlıyoruz. Türkiye’miz dünyadaki hammadde kaynakları ile ekonomik merkezleri buluşturan bir kavşak konumundadır. Bu da Asya-Avrupa arasındaki transit taşımacılığın sürdürülebilir, kesintisiz ve artan kapasiteyle ülkemizin ulaşım ağları üzerinden yapılması demektir. Bugün ilk ray kaynağını gerçekleştireceğimiz demiryolu hattı; Asya ve Avrupa arasındaki kesintisiz ticarete destek olacak, Avrupa Birliği ile aramızdaki ilişkileri daha da güçlendirecek. İpek Yolu’nun Orta Koridoru’nda yer alan Türkiye’mizin uluslararası ticaretteki rolünün önemi reddedilemez boyutlardadır. Biz de bu önemin farkında olarak, ulaştırma ağlarının Avrupa’ya entegrasyonunun yüksek standartlarda sağlanmasını her daim önceliklerimiz arasında tutuyoruz. Küresel lojistik bir süper güç olma yolunda ilerleyen ülkemiz, Orta Koridor’da, Asya ve Avrupa arasında alternatif olmanın ötesinde, değerli ve kazançlı bir lojistik ve üretim üssüne dönüşerek önemli sorumluluklar üstleniyor. Başarıyla tamamlayarak hizmete açtığımız Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hatları kullanılarak, 28 Mayıs 2020 tarihinde ilk uluslararası yük taşımacılığı seferini yapan, Demir İpek Yolu’na stratejik bir mesele olarak yaklaştığımızın somut göstergesidir.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin hayata geçmesiyle birlikte seyahat süresinin 4 saatten 1 saat 30 dakikaya, yük taşıma süresinin 6,5 saatten 3 saat 30 dakikaya düşeceğini vurguladı.
Bakan Karaismailoğlu, “Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı’nın, 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası, Avrupa Birliği ile ortak finanse edilmektedir. Avrupa Birliği’nin Türkiye-Avrupa Birliği mali iş birliği kapsamında yapımı süren en büyük altyapı projesidir. Diğer kesimi oluşturan Halkalı- Çerkezköy bölümünün tamamını ise yurdumuzun dört bir yanında binlerce kilometre demir yolunun inşasında olduğu gibi millî bütçemizle inşa ediyoruz. Projemiz tamamlandığında, Halkalı- Kapıkule arasında 229 kilometrelik güzergahta çift hatlı, 200 kilometre/saat hızında, yolcu ve yük taşımak mümkün olacaktır. Bulgaristan, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ ile İstanbul’u hızlı tren ağına bağlayacak proje hizmete alındığında, Halkalı- Kapıkule arası trenle seyahat süresi 4 saatten 1 saat 30 dakikaya, yük taşıma süresi 6,5 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek.” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Bakan Karaismailoğlu ve Trautmann, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Kapıkule-Çerkezköy kesiminin ilk ray kaynaklarını yapan makinede düğmeye birlikte bastı ve ilk kaynak yapıldı.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi