20 Nisan 2024
11.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEİBRAHİM AY: HER ZEMBİLİNİ ALAN KIRKPINAR’A GELEMEMELİ

İBRAHİM AY: HER ZEMBİLİNİ ALAN KIRKPINAR’A GELEMEMELİ

-

Edirne Belediyesi eski başkanı İbrahim Ay, Yağlı Güreşlerin olimpiyatı olarak kabul edilen Kırkpınar’a yalnızca yıl içerisinde gerçekleştirilen güreşlerde başarılı olanların katılması gerektiğini söyledi. Ay, “Her zembilini alan Kırkpınar’a gelmemeli. Peşrev çekmesini bilmeyenler dahi Kırkpınar’a geliyor. Böylece pehlivan enflasyonu oluyor.” dedi.

Edirne Belediyesi eski başkanı İbrahim Ay, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yağlı güreşlerin olimpiyatı olarak kabul edilen Kırkpınar’a her isteyen güreşçinin katılmaması için önlem alınması gerektiğini söyleyen Ay, “Kaliteli güreş istiyorsak; Türkiye’de yıl içerisinde gerçekleşen güreş organizasyonlarda başarılı olanların Kırkpınar’a alınması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Edirne Belediyesi eski başkanı İbrahim Ay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kırkpınar deyince herkesin durması, Salavat getirmesi lazım. Çünkü Kırkpınar 600 yılı aşkın süredir devam eden tarihimizin, örfümüzün, adetimizin devam ettirildiği bir spor dalı. Daha doğrusu Peygamber sporu. Kırkpınar, Yağlı Güreş’in olimpiyatıdır. Şaka değil. Kırkpınar’ın Başpehlivanı, Türkiye’nin Başpehlivanıdır. Madem olimpiyat diyoruz, buna göre katılım sağlanması lazım. Diğer şampiyonalara elenerek gidiliyor. Şu an Kırkpınar’a 3 bin tane pehlivan gelecek. Böylece de kargaşa olacak. Pehlivanlar birbirlerinin üstlerine binecekler, kaliteli güreş olmayacak. Kırkpınar’da kaliteli güreş istiyorsak; Türkiye’de yıl içerisinde gerçekleşen güreş organizasyonlarda başarılı olanların Kırkpınar’a alınması gerekiyor. Büyüklerimiz konuşup belirlesin ve eleme yaparak başarılı pehlivanları Kırkpınar’a getirsin. Her zembilini alan buraya gelip yakından Kırkpınar’ı seyretmesin. Adam peşrev yapmasını bilmiyor ama Kırkpınar’a geliyor. Böylece de pehlivan enflasyonu oluyor. Yazık, günah! Yağlı Güreş Federasyonu’nun kurulması şart. Bu iş böyle yürümez. Minderden gelen herkes Yağlı Güreşin otoritesi oldu.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side