28 Mayıs 2023
15.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE“İKTİRADA GELDİĞİMİZDE 24 SAAT İÇİNDE İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ”

“İKTİRADA GELDİĞİMİZDE 24 SAAT İÇİNDE İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ”

-

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin 1 Ağustos 2014 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, “Bugün sözleşmenin 8. yıl dönümünü kutlamamız gerekirken, yeniden uygulanması için hukuki ve siyasi mücadele veriyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin 1 Ağustos 2014 yılında yürürlüğü girmesiyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Aynı zamanda CHP Edirne Kadın Kolları Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi de olan Gegeoğlu,

“Bugün sözleşmenin 8. yıl dönümünü kutlamamız gerekirken, yeniden uygulanması için hukuki ve siyasi mücadele veriyoruz” dedi. İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili verilen hukuki mücadelelere değinen Gegeoğlu, son olarak Danıştay 10. Dairesi’nin 19 Temmuz 2022’de İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini 2’ye karşı 3 oyla reddettiğini kaydetti.

Gegeoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara tekrar hatırlatıyoruz: Hiç kimse Anayasa’dan üstün değildir. Hiç kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üstün değildir! Biz kadınlar, yaşam hakkımızın sizin eşitlik karşıtı karanlık zihniyetiniz tarafından elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Yol haritamız belli: öncelikle Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak, karara itiraz edeceğiz. İç hukuk yolları ile İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi sağlanmadığı takdirde, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız.

Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Az kaldı… İktidara geldiğimizde ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe sokacağız. Tüm hükümlerini uygulayarak kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz. Eşitlikçi bakış açımızı hayata geçirerek, kız kardeşlerimizin canice katledilmesine, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine geçit vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan da kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmiyoruz. Bu haklar bizim can simidimizdir” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi