20 Nisan 2024
11.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEİNCİ: AB PROJELERİNDEN DAHA FAZLA YARARLANMALIYIZ

İNCİ: AB PROJELERİNDEN DAHA FAZLA YARARLANMALIYIZ

-

Edirne’nin Avrupa Birliği projelerinden daha fazla yararlanması gerektiğini belirten Edirne İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan İnci, dernek olarak bu konuda çalışmalar yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Edirne İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, bugün basın toplantısı düzenledi. Önceki gün gerçekleştirilen genel kurulun ardından yeni yönetim kurulu üyelerini tanıtan Dernek Başkanı Hakan İnci, gündeme dair konular hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Son dönemde insanların paralarını mevduata yatırmaya yöneldiğini belirten İnci, bu durumun uzun vadede kaybettireceğini ifade etti.

İnci, “İnşallah önümüzdeki 3 sene boyunca Önce Edirne ekonomisine ve ülkemiz ekonomisine destek sağlayacak projeler yapmak istiyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu durum herkes tarafından bilinmektedir. Ciddi bir ekonomik sıkıntı ve dar boğaz durumundan geçiyoruz. Ekonominin bu duruma gelmesinde birçok neden var. Bir önceki ekonomi yönetiminin ne kadar yanlış iş yaptığını artık bizler değil yeni gelen yönetim ifade ediyor. Bir yıl önceki ekonomik anlamda izlenen politikanın bizleri bugüne getirdiğini kendileri de hem bir tespit hem de özür anlamında ifade ediyorlar. Yapabilecek bir şey yok. Önümüze bakmak zorundayız. İnsanları faiz sarmalına almaya çalışıyorlar; ‘paranızı mevduata yatırın’diyorlar. Bundan daha fazla gelir alabileceğiniz başka bir yöntemin olmadığını söylüyorlar. Aslında insanları yanlış yönlendiriyorlar. Bu yanlış yönlendirme sonucunda paralar bir yerde stoklandığı için piyasada bir darlaşma meydana geliyor. Vatandaşlarımızın kendilerine şunu sormalarını istiyorum. Herhangi bir X şahıssa yada bir banka müdürüne sormadan bir ülkede reel yüzde 20 oranında olan enflasyon varsa, yüzde 40 faizle sizi ne kadar ayakta tutabilir?  Bugün sizin 10 liraya almadığınız bir mal, seneye 22 liraya kadar çıkmış olacak. Bankaya koyduğunuz 10 lira ise seneye 14 lira olacak. 8liranız arada erimiş olacak. Unutmayalım ki mevduat sahibi insanlar bir mal almak için bankaya gittiklerinde sürekli alacağı ürünün daha az fiyata düşeceğini söyleyen insanlar tarafından yanlış yönlendiriliyorlar. Bunu kesinlikle yaşayarak da görüyorlar. Ben kendi sektörümden örnek vereyim; 5 ay önce 4 milyona almadığınız bir konut, şu anda 6 milyon lira. Peki, siz 4 milyon lirayı bankaya koyduğunuzda şu an elinize geçmiş olan para ne kadar? 4 buçuk milyon. Aşikar bir şekilde 1,5 milyon bir kaybınız var ve de o parayı şu an alamıyorsunuz. Fakat 5 ay önce o evi almış olacaktınız. Günümüzde ev almak için en ideal zamandayız çünkü üretilmiş konutlar var. İnsanların parası varsa tabi ki. Bir kısmını banka kredisiyle de alabilirler. Bu enflasyonu insanlar göz önüne alsın. Kısa vadede çok para kazandıklarını zannediyorlar ama uzun vadede kesinlikle kaybedecekler.” dedi.
Avrupa Birliği projelerinden Edirne’nin daha fazla yararlanması gerektiğini vurgulayan İnci, “Dernek olarak hibe projeleri üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.
İnci, “Seçim dönemine giriyoruz. Önümüzdeki 1 ay boyunca gündem farklı olacak, ülkemizin asıl gündemleri askıda kalacak. 1 Nisan’dan sonra hayatın gerçekleri suratımıza çarpılacak. Herkes bunun farkında. Dolayısıyla insanlarımızın ve iş insanlarının bunlara hazır olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yönde de çaba sarf etmeleri gerekiyor. Yapılacak olan yerel bir seçim var ve şehirlerin yönetimleri değişecek. Şöyle de bir şey var ki; Edirne’de yönetim de değişecek. Aday olan tüm partilerden arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Sonuçta biz bir sivil toplum örgütüyüz. Bu yöndeki umudumuz şudur; Edirne’ye ve Edirne halkına gerçekten hizmet edecek, iyi niyetli insanların göreve gelmesi temennimiz. Başta niyetinin iyi olması gerekiyor. Bu yönde çaba sarf edecek ve niyeti bu olan tüm aday arkadaşlarımıza bir tık daha fazla başarı diliyoruz. Dernek olarak şunu söyleyebiliriz ki; Avrupa Birliği projelerinde Edirne’ye daha fazla ne getirebiliriz, daha farklı ne yapabilirizin peşindeyiz. Çünkü biliyorsunuz 2020-2022 yılı hibeleri yeni açıklanmaya başladı. Çünkü arada pandemi vardı ve çok ciddi fonlar geliyor. Fakat ben hala Edirneliler olarak bu fonları değerlendirebildiğimizi düşünmüyorum. Bu konuda yetersiziz. Bu dönemde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Borsamız ve güçlü STK’ların bu konuyu ciddiye alması gerekiyor. Bence bu kurumlar içerisinde bunun farkında olan birimler var. Eğer o birimler verimsizse, oraya bir el atılması lazım. Çünkü daha fazla hibe almamız lazım. Baktığımız zaman rakibimiz Kırklareli, Edirne’ye göre daha fazla projeye yer veriyor. Dolayısıyla bu hibelerin Edirne için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da biz dernek olarak hibe projeleri üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Gençlere ve istihdama yönelik projelerimiz var. Bunun olması için herhangi bir Avrupa Birliği projesinden hibe almamıza gerek yok. Biz bu konuda Organize Sanayi Bölge yönetimine de bazı önerilerimizi sunduk; aynı zamanda istihdama dair neler yapılabileceğine dair çevre belediyelere de proje sunuyoruz. Çünkü asında şehrimizde şu anda en büyük problemlerden birisi kalifiye eleman yok. Bütün sektörlerde özellikle ara eleman eksiği var. Biliyorsunuz daha önce Avrupa Birliği hibeli yaptığımız bir ara eleman projesi olmuştu. Ara eleman yetiştirme konusunda ETSO, Borsa ve Belediye gibi kurumlarla tekrardan benzer bir proje ve sertifika programı yapabiliriz diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side