13 Temmuz 2024
23.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE“İPSALA KÖYLERİNDE SU DEPOLARI ÇIKIŞ SAATLERİ YOK!”

“İPSALA KÖYLERİNDE SU DEPOLARI ÇIKIŞ SAATLERİ YOK!”

-

Edirne İl Genel Meclisi Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyon Başkanı Serdar Çığla, İpsala ilçesi köylerinde su depo çıkış saatleri olmadığını tespit ettiklerini belirterek, “Su üretimi ve tüketiminin kontrolü, kaçak su tüketiminin önlenmesi ve yasal zorunluluk olduğundan depo çıkış saatlerinin takılması gerektiği görüşündeyiz.” dedi.
Edirne İl Genel Meclisi Ağustos ayı olağan toplantıları 2. Oturumu bugün gerçekleştirildi. Mehmet Geçmiş başkanlığında yapılan toplantıda; 3 komisyon raporu görüşülerek karara bağlandı. Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından İpsala ilçesi köylerinde su şebekesi ve depoların fiziki durumları hakkında yapılan araştırmalar neticesinde hazırlanan rapor meclise sunuldu. Raporu sunan Komisyon Başkanı Serdar Çığla, İpsala ilçesine bağlı köylerde su depo çıkış saatleri bulunmadığını ifade etti.

Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyon Başkanı Serdar Çığla tarafından sunulan raporda şu ifadelere yer verildi:
“İpsala ilçesi köylerinde su şebekesi hatları Yapıldak köyünde 2021 yılında yenilenmiş olup, Hacıköy’de kısmi değişim olup; Küçükdoğanca, Kocahıdır, Keşan Gündüzler hattı yenilenmesi devam etmektedir.
Diğer köylerde 1983-1998 tarihlerinde yapılmış olup, su şebekesi hatları eskimiş, arıza ve patlaklar maliyetleri arttırmaktadır. Periyodik olarak yenilenmesi sağlık ve ekonomik açıdan karlı olacağı görüşündeyiz.
İpsala ilçesi köylerinde Balabancık, Hacıköy, İbriktepe, Küçükdoğanca, Karaağaç, Kocahıdır, Paşaköy, Sarıcaali, Sultanköy, Yapıldak, Korucuköy’de ayırıcı vana mevcut olup, diğer köylerde yoktur. Mağduriyet yaşanmaması için eksik köylerin ayırıcı vanaların yapılması görüşündeyiz.
İpsala ilçesi köylerinde tamamında yangın vanası çalışır vaziyette mevcuttur. İpsala ilçesi köylerinde depolarda çıkış saatleri yoktur. Depolarda klor makineleri Aliçopehlivan ve İbriktepe’de arızalı, Küçükdoğanca ve Sarıcaali’de yoktur. 15 köyde çalışır durumdadır. Su üretimi ve tüketiminin kontrolü açısından, kaçak su tüketiminin önlenmesi açısından ve yasal zorunluluk olduğundan depo çıkış saatlerinin takılması görüşündeyiz. Köylerdeki depoların 5 tanesinde tel örgü mevcut olup, 14 köyde yoktur. Eksik köylerdeki depoların tel örgülerinin yapılması sağlık ve emniyet açısından önemli olduğundan en kısa zamanda yapılması görüşündeyiz. Köylerdeki su şebekesi, depoların bakım ve eksiklikleri il özel idaresi ve köylere hizmet götürme birliklerince talepler doğrultusunda yerine getirilmesi görüşündeyiz.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side