21 Temmuz 2024
22.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEIRMAK’TAN YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI DEĞERLENDİRMESİ

IRMAK’TAN YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI DEĞERLENDİRMESİ

-

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, yurt dışı çıkış harçlarının 3 bin lira olacağı söylentilerine karşı değerlendirmelerde bulundu. Irmak, “Gönül ister ki 500 – 600 liralarda kalsın, daha makul bir rakam olsun. Orayla akrabalık bağı olanların kesinlikle muaf tutulması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Yurt dışı çıkış harçlarının 3 bin lira olacağı söylentilerine karşı değerlendirmelerde bulunan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak,  Bulgaristan’la ticaret yapanların ve akrabalık bağı olanların çıkış harcından muaf olması gerektiğini söyledi.

Irmak, “Yurt dışı çıkış harcı ilk çıktığında 2019 yılında 150 liraya yükseltildiği zaman 30 dolara tekabül ediyordu. Bugün itibariyle düşük kaldı. Arttırılması elzem ancak benim şöyle bir talebim var yöneticilerimizden; sınır vilayetleri bu işten çıkış harcından muaf tutulmalı diye düşünüyorum. Zira bizim akrabalık bağlarımız var. Amcalarım Bulgaristan’da, amcamın çocukları Bulgaristan’da. Onlar bize hiç bir şey ödemeden rahat geliyor ama biz yüksek rakamlar ödeyip de akrabalarımızı ziyarete bile gidemeyecek durumda kalacağız burada. Üyelerin de büyük kısmından bu konuda serzenişlerde bulunanlar var. Bu konunun dikkate alınması için ben milletvekillerimizi de aramayı planlıyorum bugün. Onlardan da bu konuda yardım talep edeceğim. Bu konunun dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesini isteyeceğim.  Artış konusunda somut bir şey yok. Bazı kaynaklara göre bin 500 lira, bazı kaynaklara göre 3 bin lira ama 150 liranın çok düşük olduğu bir gerçek. Gönül ister ki 500 – 600 liralarda kalsın daha makul bir rakam olsun ama sınır illeri, orayla akrabalık bağı olanların kesinlikle muaf tutulması gerektiğini düşünüyorum. Doğum yerine göre olur, oradaki akrabalık bağlarını herkes beyan eder. Şimdi E-Devlet’ten bütün bilgiler alınabiliyor. Akrabalık bağları olanların kesinlikle muaf olması lazım diye düşünüyorum. Ticarete de ciddi zararlar verecek bu. Yüksek bir meblağ değil Bulgaristan’la iyi ticaret yapan üyelerim var. Onlar da bu konuda sıkıntıya girer. Bulgaristan’la ticaret yapanlar ve akraba bağı olanların muaf olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıntısını artık mecliste milletvekillerimiz, yasa koyucular bunları bizden daha iyi değerlendirir. Biz taleplerimizi iletmekle mükellefiz.” ifadelerini kullandı.

Schengen Vizesi ile ilgilide açıklamalarda bulunan Irmak, “Herkes gelsin bir hafta içinde vizesini alıp gitsin istiyor. Böyle bir dünya yok.” ifadelerini kullandı.

Irmak, “Vizeyle ilgili Yunanistan konsolosuyla yaptığım görüşme vizenin kullanımına baktığını söyledi. Bunu Schengen Vizesi için konuşuyorum. Bulgaristan herkese vize veriyor. Bulgaristan’da bir sıkıntı yok. Ancak Schengen vizesine bir kere yılın belli dönemlerinde aşırı yığılma oluyor, özellikle yaz tatili girişlerinde, bayram öncesinde ve herkes gelsin bir hafta içinde vizesini alıp gitsin istiyor. Böyle bir dünya yok. Bizim Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak haftada yirmi kontenjanımız var. Bu kontenjanlar ölçüsüne randevu alıp oraya iletiyoruz. Ancak vizenin süresini vermek, süresini belirlemek veya verip vermemek tamamen onların ihtiyarında. Adam vize kullanımına bakarım diyor. Yunanistan’dan vize almış. Bir kere çıkış yapmış, elli kere de Bulgaristan’a gitmiş, ‘Bunun süresini kısaltıyorum’ diyor. Ama bizden vize almış sürekli bize gitmiş. Onu da arttırıyor. Üç aysa altı ay, bir yıl. Ama elli kere Bulgaristan’a gitmişti iki kere Yunanistan’a gitmiş biriyse altı aya indiriyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side