21 Mayıs 2024
25 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEİYİ PARTİLİ TÜTÜNCÜ: AYÇİÇEĞİNDE DESTEK PRİMİ 4 TL OLMALI

İYİ PARTİLİ TÜTÜNCÜ: AYÇİÇEĞİNDE DESTEK PRİMİ 4 TL OLMALI

-

Kilogram başına 12 TL olarak açıklanan ayçiçeği fiyatlarını değerlendiren İYİ Parti Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü, açıklanan fiyatın çiftçiyi üzdüğünü belirterek, “Maliyeti zaten 12 TL olan bir ürüne 12 TL fiyat verilmesi açıkça siz bu işi yapmayın demek mi oluyor? Destek primleri 4 TL’den az olmamalı.” dedi.

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü yazılı basın açıklaması yaparak, kilogram başına 12 TL olarak açıklanan ayçiçeği fiyatlarını değerlendirdi. Tütüncü tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Çiftçi, ayçiçeği için verilecek fiyatın en az 16 TL olarak açıklanmasını beklerken; maalesef 40 yağ oranı için açıklanan 12tl/kg fiyat çiftçiyi üzmüştür. Her hasat dönemi yaklaştığında neredeyse geleneksel hale gelen önce gümrük vergisinin sıfırlanması, sonra her ürün için ithalat ihalelerinin peş peşe açıklanması; ürün fiyatının ise hasat başladıktan çok sonra açıklanması adeta çiftçiyi yıldırma mekanizması haline gelmiştir. Adeta sen üretme denmektedir. Göstermelik teşvik primleri ise neredeyse ürün ekildikten 1 yıl sonra verilmektedir. Maliyeti zaten 12TL/kg olan bir ürüne 12 TL fiyat verilmesi açıkça siz bu işi yapmayın demek mi oluyor? Destek primi henüz açıklanmadı. Ancak 4 TL’den az olmamalıdır.

Hasattan önce fiyat belirlemek bu kadar zor mu? İnsanlar fiyatı öğrendikten sonra ürününü hasat etse, nereye satacağını planlasa iyi olmaz mı? Destek primleri ürün ekilmeden önce verilse iyi olmaz mı? Trakya Birlik alımlarını hasat başlar başlamaz yapsa, çiftçi tüccarların eline bırakılmasa olmaz mı? Çiftçi, üretici maliyetleri altında ezilmekte ve ürününü ekerken de hasat ederken de hesabını yapamamaktadır, ürününü yok pahasına satmaktadır, üretimden vazgeçmektedir. Hükümet, taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini anlamalı ve çiftçiyi üretimden soğutmamalıdır. Bir tarım ülkesi olmamıza rağmen, Ayçiçek üretiminde kendi, kendimize yetemiyoruz. Ülkemizde ortalama 3 milyon 100 bin ton ayçiçeği tüketiyoruz. 2011 yılında ayçiçeği yeterlilik oranı yüzde 78 iken 2015’te yüzde 60’lara inmiştir. Bu durum son yıllarda daha da düşmektedir. Üretici üretmekten vazgeçmektedir. Daha doğrusu vazgeçmek zorunda kalmıştır. Trakya Birlik çiftçinin birliği olduğunu unutmamalıdır. Tek kaygısı üreticisini korumak olmalıdır. Sayın Tarım Bakanı: ‘Ekilmeyen 1 karış yer bırakmayın, siz ekmezseniz, biz ekeriz, siz karar verin’ demektedir. Doğru yaklaşım, biz ekeriz değil, biz sizin tarlanızı boş bırakmayacağınız kadar destekleriz diye çiftçiye güvence verilmesidir. Üretmek zorundayız, üretmeyen ülkeler bir gün yok olmaya mahkumdur. Bir başka önemli konu gıda stratejik bir üründür. Dünya hızla ciddi bir gıda kıtlığına doğru giderken, çiftçimizi üretmekten soğutmak, gıdada dışa bağımlı olmak ciddi bir stratejik hatadır. Atalarımızın, ‘Taşıma suyla değirmen dönmez’ sözünü de aklımızdan çıkarmamalıyız.”
Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side