20 Nisan 2024
11.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKADIN MECLİSİ BAŞKANI PEKTAŞ: ACİL TEDBİR ALINMALI!

KADIN MECLİSİ BAŞKANI PEKTAŞ: ACİL TEDBİR ALINMALI!

-

Edirne’de görev yapan polis memuru Sevda Kuş’un eski eşi tarafından öldürülmesine tepki gösteren Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurcan Pektaş, “Toplumumuzda artan kadın cinayetleri ve şiddeti endişe verici bir hal almıştır. Bu vahşi eylemler bizleri derinden yaralıyor ve acil tedbir almayı gerektiriyor. Kadınlarımızın güvenliğini sağlamak için hukuki önlemler alınmalı ve şiddetle mücadelede etkili adımlar atılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Edirne’de polis memuru olarak görev yapan Sevda Kuş, önceki günlerde eski eşi tarafından öldürülmüştü. Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, bugün düzenledikleri basın açıklamasıyla yaşanan vahim olayı kınadı.  Kadınların güvenliğini sağlamanın toplumun sorumluluğunda olduğunu belirten Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurcan Pektaş, kadınları koruyan etkili yasaların ivedilikle çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Pektaş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Arkadaşlar bildiğiniz gibi Edirne’de Polis memuru olarak görev yapan Sevda Kuş eski eşi tarafından katledilerek öldürülmüştür. Ne yazık ki vahim bir olayla karşı karşıya olduğumuzun farkındayız. Sevda Kuş’un ailesinin acısını derinden paylaşıyoruz. Polis memuru kadınımızın anısını saygıyla anıyor, ailesine başsağlığı diliyoruz. Bugün burada toplumumuzda gittikçe artan kadın ölümlerine bir an önce son verilmesine çağrı yapmak için bir araya geldik.Toplumumuzda artan kadın cinayetleri ve şiddeti endişe verici bir hal almıştır. Bu vahşi eylemler bizleri derinden yaralıyor ve acil tedbir almayı gerektiriyor. Kadınların güvenliğini sağlamak hepimizin sorumluluğudur, şiddetin her türlüsüne karşı durmalı, toplumumuzda eşitlik ve adaleti savunmalıyız.Kadınlarımızın güvenliğini sağlamak için hukuki önlemler alınmalı ve şiddetle mücadelede etkili adımlar atılmalıdır.
Bu nedenle yetkililere çağrıda bulunuyoruz;
1-Kadınları koruyan etkili yasalar çıkarılmalı ve bu yasalar sıkı bir şekilde uygulanmalıdır.
2-Toplumda eğitim ve farkındalık programları düzenlenmeli, kadına şiddetin önlenmesi için toplumun katılımı teşvik edilmelidir.
3-Kadınları destekleyen kuruluşlar ve yardım hatları güçlendirilmeli ve erişilebilir hale getirilmelidir.
Bu minvalde kadın ölümlerine hayır demek hepimizin sorumluluğudur. Birlikte çalışarak toplumumuzu daha güvenli ve adil bir yer haline getirebiliriz. Kadınlarımıza saygı göstermek, onları korumak ve desteklemek hepimizin görevidir. Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak umarız bu çağrımıza kulak verilir ve birlikte hareket ederek kadın ölümlerine dur diyebileceğimiz günler çok yakındır.Evde, işte, yurtta ve dünyada eşit, özgür, şiddetsiz bir hayat için, çocuk olmayan kızlarımız için, büyümekten korkan genç kızlar için, yaşlandıklarında geçmişe sığınıp günü yaşayamayan kadınlar için, her türlü olumsuzluğa karşın inceliği, süslenmeyi, gülümsemeyi, yaşama iyi bakmayı, güçlü durmayı bilen biz kadınlar ve kadına şiddet yüzünden yeni kaybettiğimiz Sevda Kuş için; şiddete ve kadın ölümlerine dur diyoruz.”Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side