20 Mayıs 2024
13.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKAHRAMAN: HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI!

KAHRAMAN: HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI!

-

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, şehrin tüm bileşenleri tarafından depreme hazırlık konusunda çeşitli çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek, “Bu şehirde herkes elini taşın altına koyup üzerine düşeni yapmalı. Bizler her türlü çalışmaya varız.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından afet bölgesindeki acil ihtiyaçları karşılamak üzere çeşitli yardım kampanyaları düzenleyen CHP Edirne İl Örgütü, şimdi de Edirne’ye gelen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması adına çalışmalar yapıyor. Edirne’ye yaklaşık 4 bin depremzedenin geldiğini belirten CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, ev ziyaretleri yaparak tespit ettikleri eksiklikleri, imece usulü çalışmalarla gidermeye çalıştıklarını ifade etti.

CHP  İl Başkanı Samet Kahraman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız bu büyük felaketten sonra, Edirne’deki vatandaşlarımız çok büyük bir duyarlılık gösterdiler. Hep beraber topladığımız eşyaları ve gıdaları deprem bölgesine ulaştırdık. Akabinde de  o bölgeden ciddi anlamda şehrimize gelen depremzede vatandaşlarımız var. Büyük bir kısmı evlere taşınıyor. Yurtlarda ve otellerde misafir oldular şu anda büyük bir kısmı evlere taşınıyor. Bugün itibariyle deprem bölgesinden Edirne’ye gelen yaklaşık 4 bin vatandaşımız var. Tek tek evleri ziyaret ederek neye ihtiyaçları var diye inceliyoruz ve eksiklikleri elimizden geldiğince gidermeye çalışıyoruz. Tabi şehir olarak ciddi anlamda birlik içerisindeyiz. Bu da bizleri sevindiriyor. Herkes topyekun elinden geleni yapmaya çalışıyor; daha da yapacağız. Yaptığımız ev ziyaretlerinde gözlemlediğimiz kadarıyla birçoğunda yatak ve oturma grubu ihtiyacı var. Beyaz eşya ihtiyacı var; buzdolabı, çamaşır makinesi gibi. Evde kullanılan hemen hemen her şeye ihtiyaç var. Çünkü depremzede vatandaşlarımızın birçoğu pijamayla gelmek zorunda kaldılar. Giyecek ve yiyecek sorunu bir nebze çözülüyor. Bu, işin daha kolay kısmı oluyor. Ama evde yaşayacak, yatacak yerleri oluşturmak daha önemli. Bazı gittiğimiz yerlerde sadece halı vardı. Elimizden geldiğince imece usulü çalışarak eşya tedariği yaptık. Edirne halkımız hep beraber bu işi yaparsak çok daha iyi olacak.” dedi.

Edirne’de de depreme hazırlık konusunda çeşitli çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Kahraman, “Herkes elini taşın altına koyup üzerine düşeni yapmalı. Bizler her türlü çalışmaya varız.” dedi.
Kahraman, “Deprem gerçeği bu ülkede var. Biz şehir olarak fay hatlarına uzak gibi gözüküyoruz ama geçmiş dönemlerde Edirne’de ciddi anlamda depremlerin olduğunu da biliyoruz uzmanların söylemleriyle. Açıkçası bu duruma hazırlıklı olmalıyız. Şehrimizde böyle bir durum oluşursa ne yapmalıyız, eylem planlarımız ne olmalı diye çalışmalar yapmalıyız. Daha çok insanı eğitmeliyiz. Şehrimize yakın bölgelerde deprem olasılığı çok yüksek; oralara nasıl yardımcı olabiliriz diye çalışmalar yapmalıyız. Eğitimli insanları daha fazlalaştırabiliriz. Şehrimizde özellikle mimarlarımızı, mühendislerimizin çalışmalarıyla uzun zaman önce yapılmış olan binalarla ilgili çalışmalar yapılmalı. Hepimiz daha güvenli evlerde yaşamayı hak ediyoruz. Bunun için bu şehirde de herkes elini taşın altına koyup üzerine düşeni yapmalı. Bizler her türlü çalışmaya varız. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side