5 Aralık 2022
9.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKALEİÇİ’NDE YIKILMAYA YÜZ TUTMUŞ TARİHİ KONAKLAR TEHLİKE OLUŞTURUYOR

KALEİÇİ’NDE YIKILMAYA YÜZ TUTMUŞ TARİHİ KONAKLAR TEHLİKE OLUŞTURUYOR

-

Edirne’nin Kaleiçi semtinde bulunan yıkılmaya yüz tutmuş tescilli tarihi konaklar, bir taraftan tehlike oluşturuyor, bir taraftan ise virane haldeki durumları üzüyor. Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak, yaklaşan kış ayları nedeniyle metruk evler konusunda endişeli olduklarını söyledi. Muhtar Sarıbaşak, tarihi konakların tekrar ayağa kaldırılıp turizme kazandırılmasını istediklerini kaydetti. 

  Edirne’nin en eski yerleşim yeri olan Kaleiçi semtinde bulunun metruk haldeki tarihi konuklar, büyük tehlike oluşturuyor. Konakların bir kısmı zamanla onarılıp ayağa kaldırılırken bir kısmı ise virane halde, bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tutmuş durumda.

Kaleiçi Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak, metruk haldeki tarihi konakların yıllardan beri Kaleiçi’nin kanayan bir yarası haline geldiğini belirterek, onarılmaları konusunda yetkililere çağrıda bulundu. Kış aylarında ısınma amacıyla metruk haldeki tarihi konakların içine girenlerin olduğunu belirten Muhtar Sarıbaşak, ateş yakılması durumunda bir yangına neden olabileceğini, bu konuda endişeli olduklarını ifade etti.

Sarıbaşak, “Kaleiçi’nin yıllardan beri kanayan bir yarası var. Tarihi eserlerin ve tescilli evlerin onarılmasını devamlı gündeme getiriyoruz. Önceki Vali döneminde bir proje yapıldı. Eski metruk tescilli binalar valilik tarafından satın alınıp tadilatı başlanacak diye bir duyum aldık.

 Eski tarihi yıkılmaya yüz tutmuş binalar çok sıkıntı yaratmaya başladı. Yabancı uyruklu vatandaşların içlerinde konaklamaları konusu var. Yarın kış olacak içeri girecekler, ısınmaları için ateş yakacaklar. Hem kendilerini hem eski konakları yakacaklar.  Eski binalar bu haliyle kaldığı sürece daha viran hale geliyor. Bugün yara azken toparlamak iyi ama yara büyüdükten sonra toparlamak çok zor oluyor.  Arifpaşa Caddesi’nde yaklaşık altı sene önce Valilik tarafından projeyle alındı. Hala oraya sıra gelmedi herhalde. Çirkin bir şekilde duruyor orası, Yunanistan’dan gelen Pazarkule’den gelen tek yol çıkışı Arifpaşa caddesidir. Gelen kişiler için çok kötü bir görüntümüz var. Orasını bir an önce hallolursa çok iyi olacak.  Kaleiçi çok eski bir semt. Mithatpaşa Mahallesi’nde sadece 14 tane pansiyon ve apart var. 12 tane otel var. Hafta sonları mahallemiz çok kalabalık oluyor. Eski binaların kısa zamanda onarılmasını talep ediyoruz. Geçenlerde Yunanistan’dan biri geldi, dedesinin evini bulduk, çocuk sevindi. Ama metruk haldeydi. Akrabalarının evlerini dolaşmaya gelenler var, Edirne dışından gelen misafirler eski bir mahalle olduğu için merak edip geliyorlar. Rica ediyorum, bu eski evleri ayağa kaldıralım ki turizme de katkımız olsun. Yapılanlar var, Dilaverbey Mahallesinde ve bizim mahallede birkaç konak yenilendi. İnsan bunları görünce seviniyor” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi