20 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI AZALDI

KAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI AZALDI

-

Edirne Kızılay Kan Bağışı Merkezi, Saraçlar Caddesi’nde kurdukları çadırda kan topladı. Kan stoklarının azaldığına dikkat çeken Edirne Kan Bağışı Merkezi Doktoru Wasim Zaben, vatandaşların kan bağışına eskisi gibi ilgi göstermediğini kaydederek, “Hastanede bekleyen hastalarımız var. Kan, sürekli ihtiyaç olan bir şey” dedi.

Ülke genelinde olduğu gibi Edirne’de de kan bağış oranında ciddi düşüş olduğunu kaydeden Edirne Kan Bağışı Merkezi Doktoru Wasim Zaben, halkın kan bağışı duyarlılığının azaldığını belirtti.

Zaben, 18 ve 60 yaş aralığında olan, son bir yıl içerisinde ameliyat olmayan, dövme ve hacamat yaptırmayanların kan bağışında bulunabileceklerini ve ağrı kesici, tansiyon ve şeker ilaçlarının kan vermeye bir engel olmadığını kaydetti.

Zaben, “Maalesef vatandaş eskisi gibi ilgi göstermiyor. Eskiden baya kan alıyorduk. Geçen sene alıyorduk. Bu sene alamıyoruz. Bağış sayısı çok düşmüş durumda. Biz Saraçlar ’da iki gün oluyoruz. Hafta içi de hafta sonu da olabiliyor. Bizim Kipa’nın karşısında merkezimiz var. Hafta içi 5 gün çalışıyoruz orada. Saat 08.30-17.30 arası çalışıyoruz. Saraçlar’da genelde 11.30’da başlıyoruz, akşam 20.30’a kadar çalışıyoruz. Dediğim gibi kan bağışlarımız çok düştü. Sabahtan bu yana sadece 2 kişi aldık. Hastanede bekleyen hastalarımız var. Kan hep ihtiyaç olan bir şeydir. Halkın duyarlılığı azalmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side