21 Temmuz 2024
26.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKAPIKULE’DEN AVRUPA’YA GİDECEK TIR SÜRÜCÜLERİ, BAYRAMI BURUK GEÇİRİYOR

KAPIKULE’DEN AVRUPA’YA GİDECEK TIR SÜRÜCÜLERİ, BAYRAMI BURUK GEÇİRİYOR

-

Kurban Bayramı’nı direksiyon başında geçiren TIR sürücüleri, ailelerinden uzakta olmanın hüznünü yaşıyor. 11 yaşındaki oğlu Hasan’la beraber yola çıkan TIR şoförü Hüseyin Özlem, “Oğlum yanımda ama kızım yok, eşim yok. Zor oluyor ama en azından oğlum yanımda. Bu şekilde biraz gönlüm ferahlıyor.” dedi.


Edirne’nin Avrupa’ya açılan Kapıkule Sınır Kapısında sıranın kendilerine gelmesini bekleyen TIR şoförleri, ailelerinden uzakta olmanın hüznünü yaşarken bayramı buruk şekilde geçiriyor.

Kurban Bayramı’na yollarda giren TIR şoförleri, kendi aralarında bayramlaştıktan sonra aileleriyle de görüntülü görüşerek bayramlaşıyor.

TIR şoförü Hüseyin Özlem, okulların da kapalı olması sebebiyle 11 yaşındaki oğlu Hasan’ı da yanına alarak yollara düştüğünü anlattı.

Özlem, “Bayramda yollardayız. Bayramları evimizde ailemizle geçirmek isteriz ama maalesef bu kapıların durumu bizleri bu şekle soktu. Ben de çocuğumu yanıma aldım çünkü göremiyorum. Pasaportunu, vizesini ayarladım. En azından göremediğim için yanında götürmek istedim. Avrupa’ya çalışıyorum. Avrupa’nın her ülkesine gidiyorum. 4-5 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. Bayramlarda aileden uzak kalmak, bana çok kötü duygular hissettiriyor. Eşimden ve küçük kızımdan ayrı, ikisini evde bırakıyorum. Hakikaten zor oluyor. En çok eski bayramları özledim. Ailemle oturup babaanne, dede, eşim, babam, annem ve kardeşim hep birlikte oturmayı, bayram sabahını, el öpmeyi özledim. Bayramımız hiç bayrama benzemiyor. Oğlum yanımda ama kızım yok, eşim yok. Tabii duygulanıyorum konuşurken. Zor oluyor ama en azından oğlum yanımda. Biraz gönlümü ferah tutuyor” dedi.

Bayramda babası ile Avrupa yollarına çıkan Hasan Özlem de, TIR ile ilk defa yurtdışına çıktığını kaydederek annesi ve kız kardeşini özlediğini söyledi.

Hasan Özlem, “Babamı özlüyordum ama böyle de annem ve kardeşim yok. Biraz kötü bir duygu. Yine telefonla görüşüyoruz fakat eskisi gibi olan bayramları pek göremiyorum. Kardeşim ve annemle görüntülü konuşuyoruz. Bayramlarını kutladım. Bütün Türk milletinin bayramını kutlarım. Kapıkule’de 2 gündür bekliyoruz. Çok zor. İlk defa babamla yurt dışına çıkıyorum” diye konuştu.

10 yıldır TIR şoförlüğü yapan Kadri Yıldız ise, uzun saatlerdir sıra beklediğini söyledi.

Yıldız, “Mesleğimiz bu. Yaklaşık 2 senedir bayrama gidemiyorum. Hayatımız yollarda geçiyor. Yaklaşık 70-80 saattir buralardayız. Bu sıra nedeniyle mağdur oluyoruz. Gezmeyi, bayramlaşmayı, arkadaşlarımı özledim. Cep telefonuyla görüntülü bir şekilde bayramlaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side