24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKENT KONSEYİ’NDE DEVİR-TESLİM

KENT KONSEYİ’NDE DEVİR-TESLİM

-

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen olağan genel kurulda göreve seçilen Edirne Kent Konseyi yeni yürütme kurulu, önceki dönem yönetiminden görevi teslim aldı. 

Edirne Kent Konseyi olağan genel kurulu, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilmişti. Olağan genel kurulda göreve seçilen yeni yürütme kurulu, görevi önceki dönem yönetiminden teslim aldı. Bugün Edirne Belediyesi’ne ait bir kafede gerçekleşen devir-teslim töreninde konuşan önceki dönem Başkanı Nihat Çolak, yeni yönetime her konuda destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Çolak, “Ülkemiz genelinde olduğu gibi, merkezi iktidarın tercihi neoliberal politikalar ile her geçen gün daha fazla ranta kurban edilen, her alanı piyasacı bakış ile alınır satılır meta olarak görülen kentlerimizde, sorunlarımız artarak büyümekte, her geçen gün kent suçları çoğalmaktadır. Sorunlarımızın çoğaldığı gibi ihtiyaçlarımızın da arttığı kaçınılmazdır. Bizler kent konseyi yönetimini devrederken ne para pul ne de mal mülk devrediyoruz. Ancak çocuklarımıza borcumuz çağdaş yaşanabilir kentler için onurlu bir mücadele devrediyoruz. Yeni görev üstlenen arkadaşlarımızın, dönemimizde sürdürdüğümüz kent mücadelesini daha da ileriye taşıyarak bu onurlu mücadeleyi yükselteceklerine inancımız tamdır.”Dedi. Kent Konseyi yeni Yürütme Kurulu Başkanı Özer Demir de, kentteki tüm çalışmaların ‘ortak akılla’ yapılması gerektiğini ifade etti.
Demir, “Ülkemizde olduğu gibi kentimizde de ilgili sivil toplum örgütleri ve kentlilerin görüşleri alınmadan hayata geçirilen projeler, doğada geri dönüşümü mümkün olmayan zararlar vermesinin yanında çok büyük ekonomik kayıplara da yol açmaktadır. Kentimizde ‘3 Nehir 1 Şehir Projesi’ kapsamında nehir kıyılarına önce forekazıklı sedde yapılıp yıkıldı, sonra taş duvar yapıldı. Şimdi de forekazıklı cam duvarlar yapılacakmış. Aynı proje kapsamında elektrik üretim tesisinin durumu ortada. Bu süreçler ortak akılla ve şeffaf yürütülmediği için maalesef doğamız zarar gördü ve çok büyük kamu zararı oluştu.

Kent Konseyi olarak kentlinin sosyal, kültürel ve sanatsal birçok etkinliğinde yer aldık ve almaya devam edeceğiz. Engelsiz kent, çocuk dostu kent, kadın dostu kent, yaşlı dostu kent, hayvan dostu kent gibi hedeflere ulaşmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Oluşacak çalışma gruplarına kentlilerin katılımını arttırmak için ilk olarak muhtarlarımızı ziyaret ederek mahalle meclisi çalışmalarına başlayacağız. Edirne Kent Konseyi olarak başta Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi ve tüm sivil toplum örgütleri ile ortak akıl üretmek için çalışmakta kararlıyız. Edirne Kent Konseyinin her biriminde görev alan gönüllü kentlilerimizin katkılarıyla bu günlere geldik. Bu süreçte katkı sunan tüm kentlilerimize teşekkür ederiz.”dedi.

Yeni yürütme kurulu üyeleri de, hayata geçirmek istedikleri projeler hakkında bilgiler verdi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side