20 Mayıs 2024
13.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKILIÇCIGİL: DEPREMZEDELERİN İLAÇ FİYAT FARKI SORUNU ÇÖZÜLMELİ!

KILIÇCIGİL: DEPREMZEDELERİN İLAÇ FİYAT FARKI SORUNU ÇÖZÜLMELİ!

-

Afet bölgesinden başka şehirlere giden ve eczanelerden ilaç temin etmek isteyen depremzedelerin ilaç fiyat farkı ücretlerini ödemek zorunda kaldığını belirten Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, “Büyük bir afetten çıkmış ve başka şehirlerde misafir olmuş insanlara bir de ‘İlaç fiyat farklarını ödemeniz gerekiyor’ dediğimizde, vicdanımız sızlıyor. Biz kendi aramızda oluşturduğumuz fonla bu durumu çözmeye çalışıyoruz ama genele yayılarak bu durumun artık çözümlenmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından afet bölgesine giderek çalışmalar yapan Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, deprem bölgesindeki izlenimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kılıçcıgil, Türk Eczacılar Birliği’nin bölgede 27 çadır kurarak ilaç temini konusunda çalıştığını ifade etti.

Ecz. Kılıçcıgil, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Deprem bölgesinde Türk Eczacılar Birliği tarafından kurulmuş 27 çadırla depremzedelere, AFAD gönüllülerine, askerlerimize hizmet ediliyor. Tamamen gönüllülük usulü çalışan bir sistem halinde. Türk Eczacılar Odalarından gelen gönüllü eczacılarımız orada herhangi bir ücret almadan vatandaşlara hizmet ediyor. Şu an bölgede herhangi bir ilaç ihtiyacımız yok. Türk Eczacılar Birliği vasıtasıyla, ecza kooperatiflerimiz, depolarımız vasıtasıyla bahsettiğim eczanelere ilaç transferleri yapılıyor. Vatandaşlarımız eczanelere başvurduklarında biz oradaki çeşitli sivil toplum kuruluşlarınla çalışarak vatandaşlarımıza ilaçlarını ulaştırıyoruz. Bu sayı her geçen gün artıyor. Türk Eczacılar Birliği, gerek Kızılay’dan temin ettiği çadırlarla gerekse hazırladıkları konteynerle eczane sayısını artırıyorlar.” dedi. Eczanelerden ilaç temin etmek isteyen depremzedelerin ilaç fiyat farkı ücretleriyle karşı karşıya kaldığını belirten Kılıçcıgil, söz konusu durumun ivedilikle çözümlenmesi gerektiğini ifade etti.
Kılıçcıgil, “Diğer bölgeler için depremzedelerimiz ilaçlarını eczanelere ve hekimlere başvurarak temin edebiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınlamış olduğu tebliğ ile beraber bizler elinde ilaç var mı, yok mu, raporlu ilaçları için de reçete ihtiyacımız olmadan hastalarımıza, depremzedelere bu ilaçları ulaştırabiliyoruz. Eğer raporsuzsa da ilacı hekime başvurarak muayene olduktan sonra reçetesini yazdırdıktan sonra vatandaşlarımız eczanelere müracaat edebilirler. Bu müracaatlarda vatandaşlarımıza muayene ücretleri ya da hasta katılım payı çıkmamakta ancak ilaç fiyat farkları çıkmakta… Sosyal Güvenlik Kurumunun 2021 yılında yayınlamış olduğu tebliğ ile beraber ilaçta eşdeğer bandı yüzde 5’e düşürülmüştü. Bu sebeple malumunuz hastalarımıza yüksek oranda fiyat farkları çıkmaktadır. Misafir ettiğimiz depremzedeler de bu fiyat farklarını ödemek zorunda kalıyorlar. Türk Eczacılar Birliği’nin Sosyal Güvenlik Kurumuyla yapmış olduğu protokol çerçevesinde eczanelerimiz bu fiyat farklarını almak zorunda kalıyorlar. Bizler bireysel olarak müdahale edip bu durumları düzeltmeye çalışıyoruz ancak zaten büyük bir afetten çıkmış vatandaşlarımız burada akrabalarının yanına gelmiş, misafir olmuş insanlara bir de ‘İlaç fiyat farklarını ödeyin, ödemeniz gerekiyor’ dediğimizde işin gerçeği vicdanları sızlatan durumla karşı karşıyayız. Biz kendi aramızda oluşturduğumuz fonla karşılamaya çalışıyoruz ama genele yayılarak Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığından, Sosyal Güvenlik Kurumundan, gerekirse İçişleri Bakanlığından bunun artık çözümlenmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side