17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKILIÇDAROĞLU: KUR KORUMALI MEVDUAT, BOMBA DEĞİL ATOM BOMBASI

KILIÇDAROĞLU: KUR KORUMALI MEVDUAT, BOMBA DEĞİL ATOM BOMBASI

-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısını Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. CHP’li tüm Milletvekillerinin yanı sıra Edirnelilerin de izlediği grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Trakya topraklarının korunması gerektiğini belirterek, iktidara geldiklerinde çiftçiye KDV’siz, ÖTV’siz kırmızı mazot vereceklerini söyledi. Kur korumalı mevduat sahiplerine seslenen Kılıçdaroğlu, “bizim iktidarımızda öyle döviz garantisi falan filan olmayacak” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin grup toplantısını Edirne’de gerçekleştirdi. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Konservatuarı salonunda yapılan grup toplantısına CHP milletvekilleriyle ile birlikte Trakya bölgesinden parti teşkilatları katıldı.
Konuşmasında ağırlıklı olarak ekonomi ve tarım politikaları konusunda açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Trakyalı üretici ve çiftçinin sıkıntılı olduğunu belirtti.
Kılıçdaroğlu, “ Edirne aynı zamanda tarih kenti, fakat aynı zamanda bir tarım kenti. Olağanüstü güzel, bereketli toprakları var. Tabii sadece Edirne dersek, haksızlık etmiş oluruz. Bütün Trakya, olağanüstü bir zenginliğe sahip. Trakya’nın bereketli toprakları var. Ama bu topraklar bizim arzu ettiğimiz verimi henüz vermedi. Çünkü çiftçi, biraz bekliyor. Sıkıntılı çiftçi; üretici, besici hepsi sıkıntılı.
Ayçiçeği diyorum. Erdoğan iktidarları döneminde, 34 buçuk milyar dolar, ayçiçeği ve benzer ürünlerin ithalatına para verildi. Rakam küçük bir rakam değil. İhracatına değil, ithalatına ödüyorsunuz. Siz o paranın yarısını verseniz bizim çiftçimize, emin olun sadece Türkiye’yi değil bütün Avrupa’yı besler. Bu gerçeğin bilinmesi lazım.
İktidara önerilerim var. Defalarca söyledim. Çiftçiye mazotu pahalı vermeyin dedim. Yata mazotu; ÖTV’siz, KDV’siz veriyorsun. Yat alsın, itirazım yok, gitsin gezsin, itirazım yok, eğlensin, itirazım yok, koyları gezsin, Akdeniz’i, Ege’yi gezsin, itirazım yok. Ama çiftçiye de mazotu KDV’siz ÖTV’siz ver. O traktöre binip koylara gitmeyecek, tarlaya gidecek tarlaya. Üretmek için tarlaya gidecek.
Akaryakıta zam geldi. Şehirde yaşıyorsanız, arabanızı kullanmazsınız. Belediye otobüsüne binersiniz. Çiftçi ne yapacak? Tarlaya metro ile mi gidecek? Mecburen traktörle gidecek. Traktörle gidecek, üretecek, bizim karnımızı doyuracaksa; ona mazotu indirimli vereceksiniz, KDV’siz, ÖTV’siz. Bu konuda sözüm var. Bay Kemal’in sözü var. Açık ve net söylüyorum. İktidarımızda Allah’ın izniyle göreceksiniz. Çiftçiye; KDV’siz, ÖTV’siz kırmızı mazot vereceğiz” dedi.

Kur korumalı mevduata değinen Kılıçdaroğlu, “kur korumalı mevduat bomba değil atom bombası” dedi.
Kılıçdaroğlu, “Kur korumalı mevduat. ‘Ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır’ diyorlar. Bomba değil, atom bombası, atom bombası. Dünyanın parası, beyler götürdüler. Bir; parayı yatırıyorsun, Türk lirası yatırıyorsun. İki; sana güvence veriyorlar. Üç; faiz artarsa, ‘hiç merak etme hiç zararın olmayacak dövizle ödeyeceğiz.’ O garantiyi de sana veriyorlar. Vergi? ‘Senden vergi de almayacağım’ diyor.
Buradan kur korumalı mevduat sahiplerine, yani bir avuç kişiye sesleniyorum. Bizim iktidarımızda; sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan filan yok. Türkiye, sömürge bir ülke değil. Birilerinin sömürge alanı da değil. Bu ülkenin hakkını, hukukunu da sömürü etmeyeceğiz kimseye. Paran varsa bankaya yatırsın, kaç lira faiz götürür koyarsın faizini de alırsın” dedi.

İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, “ekonomi nasıl yönetilir bunu dahi bilmiyorlar” dedi. Kılıçdaroğu, iktidara geldiklerinde çiftçilerin ve esnafların bankalardan, esnaf kooperatiflerinden ve tarım kredi kooperatiflerinden aldıkları borçların faizlerini sileceklerinin sözünü verdi. Kılıçdaroğlu ayrıca, “EYT sorununu çözecekse, bir kişi çözer. Onun adı da Bay Kemal. Hiç endişe etmeyin” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side