27 Eylül 2022
19.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKİRACISININ ELEKTRİK VE SUYUNU KESTİRMİŞTİ, MAHKEMEDEN KARAR ÇIKTI

KİRACISININ ELEKTRİK VE SUYUNU KESTİRMİŞTİ, MAHKEMEDEN KARAR ÇIKTI

-

Edirne’de evi boşaltmasını istediği kiracısının elektrik ve suyunu kestirdiği gerekçesiyle hakkında dava açılan ev sahibi, mahkeme tarafından haksız bulundu.

Edirne’nin Fatih Mahallesi’nde yaşayan Y.D., aynı konutta kiracı olarak kalması konusunda anlaşmaya vardıkları B.Z.’ye evini sattı. İlerleyen haftalarda ev sahibi, kiracısından evi boşaltmasını istedi. Kiracının evi boşaltmayı kabul etmemesi üzerine ev sahibi, Edirne Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğüne ‘eski malik tarafından evin işgal edilmek suretiyle tecavüzde bulunulduğu’ iddiasıyla şikayette bulundu.

Bahse konu şikayetle ilgili araştırmalarını tamamlayan Edirne Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü, ‘3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun’ gereği kararını açıkladı. Evini satan Y.D.’nin belirtilen adreste hala ikamet etmekte olduğu, evi satın alan B.Z.’nin bu evde hiç oturmadığı ve konutu hala kullanmakta olan kiracı konumundaki Y.D.’nin zilyetliğinin devam ettiği belirtilerek, evi satın alan B.Z.’nin müracaatının reddine ve soruşturma giderlerini ödemesine karar verildi.

Valilik kararının ardından ev sahibi B.Z. aboneliklerin kendi adına kayıtlı olmasını fırsata çevirerek, evin elektrik ve suyunu kestirdi. Mağdur olduğunu belirten kiracı Y.D. soluğu Edirne Adliyesinde aldı. Avukatı Bedia Mutlu Mirzabey aracılığıyla ev sahibi B.Z. hakkında ‘kiracılık sıfatının tespiti’ talebiyle dava açan kiracı, mahkeme tarafından haklı görüldü. Edirne 1. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davada, elektrik ve suyun kesilmemesi yönünde tedbir kararı verildi.

Kiracının Avukatı Bedia Mutlu Mirzabey, yaşanan süreç hakkında açıklamalarda bulundu.
Avukat Mirzabey, “Ev satılırken anlaşmış olmalarına rağmen ev sahibi düşük kira bedelinden dolayı kiracıyı evden çıkartmak için çaba sarf etti. Ev sahibi, “3091 sayılı Kanun”a göre evin tahliyesi için Edirne Valiliğine başvuruda bulundu. Valilik, yaptığı araştırmada zilyetliğinin kiracılarda olmasından dolayı ev sahibinin talebini reddetti. Ev sahibi daha sonra kiracının oturduğu evin elektrik ve suyunu kestirip, evden tahliye etmeye çalıştı. Ardından başlatılan hukuk mücadelesi neticesinde mahkeme elektrik ve suyun kesilmemesine yönünde tedbir kararı verdi” dedi.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi Başkanı Aytaç Feda ise, ev sahibinin kiracıyı gelişigüzel şekilde evden çıkartamayacağını belirterek, kiracıları hakları konusunda uyardı.
Feda, “3+1 dairelerde 1000 lira ve bin 500 lira gibi fiyatlara oturan eski kiracıları ev sahipleri değişik taktiklerle kiracıları evden çıkartmak için çalışıyor. Ev sahipleri ‘Oğlum gelecek’, ‘Ben oturacağım’, ‘Tadilat yaptıracağım’ gibi bahanelerle mevcut kiracıyı evden çıkartıp, yeni kiracılara yüksek fiyattan vermek istiyorlar” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi