20 Haziran 2024
37.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKIRBIYIK VE GÜRKAN SELİMİYE’DEKİ ÇALIŞMALARI YAKINDAN İNCELEDİ

KIRBIYIK VE GÜRKAN SELİMİYE’DEKİ ÇALIŞMALARI YAKINDAN İNCELEDİ

-

Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nde restorasyon çalışmaları aralıksız sürüyor. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Selimiye Camii’ne kurulan iskeleye çıkarak, çalışmaları yakından inceledi.

Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Camii’nde yaklaşık 1 yıl önce kapsamlı bir restorasyon çalışması başlatılmıştı. İbadete ve ziyarete açık olan Selimiye Camii’ndeki restorasyon çalışmalarının 40 ay süreceği öngörülüyor. Minarelere kurulan iskelelerde işçiler, restorasyon çalışmalarını tarihi yapının aslına uygun şekilde gerçekleştiriyor.

Aylardır süren hummalı çalışmalar çerçevesinde, caminin kalem işleri aslına uygun şekilde restore edildi. Kubbeler, minareler, kapılar, kalem işçiliği gibi birçok alanda da çalışmalar devam ediyor. İhtişamıyla ziyaretçilerin beğenisini toplayan Selimiye Camii, restorasyonunun tamamlanmasıyla en az 100 yıl daha, sağlam şekilde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da dün Selimiye Camii’ne giderek incelemelerde bulundu. İskeleye çıkan Vali Kırbıyık ve Başkan Gürkan, çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side