20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKIZILAY AŞEVİNİN KAPATILMASINA ESKİ BAŞKANDAN TEPKİ

KIZILAY AŞEVİNİN KAPATILMASINA ESKİ BAŞKANDAN TEPKİ

-

Kızılay Edirne Şubesinin eski Başkanı Avukat Metin Kıray, Kızılay aşevinin kapatılmasının çok büyük yanlış olduğunu belirterek, kapatılması konusunda Kızılay tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi. Kıray, “Böyle bir hizmeti Edirne’de kapatmak, Kızılay’ın ana damarlarından birini kesmektir.” dedi.

1998 yılından 2023 yılına kadar Edirne’de hizmet veren Kızılay aşevinin kapatılmasının ardından, Kızılay Edirne Şubesinin eski Başkanı Avukat Metin Kıray basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kıray, neden kapalı olduğu konusunda bir bilgisinin olmadığını belirterek, aşevinin herhangi bir açıklama yapılmadan kapatılmasını eleştirdi. Kızılay’ın görevinin yoksulların ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu söyleyen Kıray, “Böyle bir hizmeti Edirne’de kapatmak, Kızılay’ın ana damarlarından birini kesmektir.” dedi.

Kıray,“Aşevinin kapalı olduğu konusunda bilgim var ama üç aya yakın süredir niçin kapalı olduğu konusunda bilgim yok. Ben de merak ediyorum. Kızılay tarafından bir açıklama yapılmadı. Benim tahminim Edirne’de valilik tarafından yemek dağıtımı nasıl olsa yapılıyor o nedenle bizim yapmamıza gerek yoktur gibi bir mantıkla kapatılmış olabilir. Hijyenik sorun çıkmış olabilir. Kendimi inandırmak istemiyorum ama mali nedenler kapatılmış olabilir. Ama bunların hiçbiri değildir. Kızılay Edirne’de 1998 yılından 2023 yılına kadar aş evini çalıştırmıştır. Hatta kısmen valiliğin sosyal yardımlaşma fonunun da katkılarıyla destekleriyle, dönemin valisi Fahri Yücel’in destekleri vardı. Son zamanlarda ne oldu bilemiyorum. Böyle bir hizmeti Edirne’de kapatmak, Kızılay’ın ana damarlarından birini kesmektir. Kızılay’ın başka ne görevi olabilir. Yoksulları doyurmak, giydirmek, barındırmak. Çok yanlış. Sıcak yemek alan vatandaşlara acıyorum şu anda. Yemek günlük veriliyor. Her gün yemek bekleyen bu insanlar, kendi durumunu çevirebilecek insanlar değil. Kimisi hasta, kimisi yaşlı, kimisi yerinden kıpırdamayacak derecede sakatlıkları olan insanlar var. Bu insanlara bugün yemek verilmediği zaman aç kalırlar. Öyle bir şey yapamazsın. En azından ilan edersin. Dersiniz ki temizlik yapacağım iki üç gün, kapatacağım dersin. O sürede kuru erzakını birkaç gün öncesinden veriyorduk. Yoksa günlük dağıtımı durduramazsın. Çok büyük kötülük, çok büyük yanlış” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side