5 Aralık 2022
9.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKLİMALAR 25 DERECENİN ALTINDA ÇALIŞTIRILMAMALI

KLİMALAR 25 DERECENİN ALTINDA ÇALIŞTIRILMAMALI

-

Rusya- Ukrayna savaşının yol açtığı enerji krizi, Avrupa Birliği ülkelerini enerji tasarrufuna yöneltti. Aynı durumun Türkiye için de söz konusu olduğunu söyleyen Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Makine Mühendisi Yaver Tetik, klimaların 25 derecenin altında çalıştırılmaması uyarısında bulundu. Tetik, konut ve işyerlerinde ısı yalıtımıyla enerji tasarrufu sağlanabileceğine dikkat çekti.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Makine Mühendisi Yaver Tetik, Rusya Ukrayna savaşının yol açtığı enerji krizine karşı Avrupa ülkelerinin ciddi tedbirler almaya başladığını belirterek, aynı durumun Türkiye için de söz konusu olduğunu belirtti.
Tetik, “Avrupa şu anda Rusya’nın Ukrayna savaşından dolayı bir enerji krizi yaşıyor. Ülkemizde de bu kriz var. Çünkü biz enerjiyi para ödeyerek alıyoruz. Bu konuda halkımızın tasarruflu olmasını öneriyoruz. Şu anda Avrupa konfor sıcaklığı dediğimiz ortam sıcaklığını 22 derece olarak baz almış. Ama bu 22 dereceyi 3 derece daha düşürerek konfor sıcaklığının 19 dereceye indirerek, ısıdan ve enerjiden tasarruf etmiş oluyor. Bizler de aynı şekilde konfor sıcaklığımızı 22’den 19’a değil de 20 dereceye alalım. Bir derecelik sıcaklık düşüşü yaklaşık yüzde 10 tasarruf demektir. Bu ısıtmada böyleyken soğutmada da enerjiden tasarruf etmemiz mümkün. Soğutmada klimaların iç sıcaklıklarını birçok yerde 18-20 derece olarak görüyorum. Klimanın iç ortam sıcaklığı dış hava sıcaklığına göre değiştirilmeli ayarlanmalı. Ona göre kullanılmalı. Bu da şu demektir. Dış hava sıcaklığı ile iç hava sıcaklığı arasındaki fark 8 dereceden fazla olmamalıdır. Tasarruf anlamında bu 6 dereceye kadar indirilmelidir. Klimalar kesinlikle 25 derecenin altında çalıştırılmamalıdır” dedi.

Tetik, konut ve işyerlerine ısı yalıtımı yaptırarak enerji tasarrufu sağlanabileceğini ifade etti.
Tetik, “Enerjiden tasarruf binalarda konutlarda işyerlerinde ısı yalıtımıyla başlıyor. Tasarruflu kullanılan cihazların yanında ısı yalıtımı çok önemli. Bunun için yetkili firmalardan teknik hizmet satın alınmalı, hatta mimar mühendis odalarından teknik destek alınabilir. Bununla ilgili Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi komisyon kurdu. Bu komisyon ısı yalıtımı yaptıracak olan mal sahiplerine, işyerlerine yardımcı olacaktır.
Isı yalıtımla ilgili teknik hizmet alındıktan sonra belediye imar işlerinden binanın tadilatıyla ilgili ayrıca ruhsat alınması gerekir. Bununla ilgili bu işi yaptırmak isteyen ilgili kişiler belediyemizin imar işlerine müracaat edebilirler” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi