20 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKORKUNÇ OLAYA SERT TEPKİ!

KORKUNÇ OLAYA SERT TEPKİ!

-

Edirne’de bir markette alışveriş yapan küçük kızı taciz ederken kameralara yakalanan şahıs, gözaltına alındı. Korkunç olayla ilgili basın açıklaması yapan Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Figen Gönül, “Geceleri dahi son derece güvenli olmasıyla övündüğümüz Edirne’de, güpegündüz yaşanmış bu olayla ilgili yetkililerin gereğini ivedilikle yapmasını bekliyoruz. Konunun takipçisiyiz!” ifadelerini kullandı. 

Edirne’nin Barutluk Mahallesi’nde bir markette alışveriş yapan küçük kızı taciz ederken kameralara yakalanan 27 yaşındaki A.C.K., gözaltına alındı. Yaşanan korkunç olayla ilgili bugün Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ve Edirne Çocuk Hakları Derneği tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Figen Gönül, konunun takipçisi olduklarını belirtti.

Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Figen Gönül tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Yurt çapında yaygın zincir marketlerin Edirne’deki bir şubesinde yetişkin bir erkeğin, küçük yaştaki kız çocuğunu istismar haberini aldık. Arkadaşlarıyla birlikte markette içecek almaya çalışan 8-9 yaşlarında bir kız çocuğuna, 30’lu yaşlarında bir erkek oldukça rahat bir şekilde sarkıntılık ediyor. Kamuya açık, kalabalık, kurumsal bir alan olan ve güvenli olduğunu düşündüğümüz marketten söz ediyoruz. Markette bu derece eylemde bulunan ilkel düşüncenin, ara sokaklarda, parklarda neler kurgulayabileceğini ve nelere yeltenebileceğini düşünmek dahi istemiyoruz.

Çocuğa yönelik her türlü ihmalin, şiddetin ve istismarın önüne geçmek ve çocuklara yapılan bu istismara sessiz kalınmaması için, çocukların sesi olmak için buradayız. Geceleri dahi son derece güvenli olmasıyla övündüğümüz Edirne’de, güpegündüz yaşanmış bu olayla ilgili yetkililerin gereğini ivedilikle yapmasını bekliyoruz. Takipçisiyiz!

Yasalarla güvence altına alınmış ve sınırları çizilmiş olan çocuğun üstün yararı ilkesine göre; herhangi bir yerde küçük bir çocuğun görüntüsü ve kimliğinin doğrudan veya dolaylı olarak paylaşılmaması konusunda da tüm çevrelerin hassas davranması zorunluluğunu hatırlatıyoruz! Yıllardır, ‘o kadar da olmaz’ dediğimiz olayların, münferit denilenlerin, cezasız bırakılanların, uygulamadaki sorunlar nedeniyle mağduru bir daha mağdur eden sonuçların artık son bulmasını istiyoruz. Yaşadığımız coğrafyada daha önce yaşananlara bakarak, bu tür olayların çoğalacağı korkusuyla değil, ortadan kalkacağı inancıyla ve hukukun her daim çocukların kalkanı olacağı inancıyla yaşamak istiyoruz.

Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak da, konunun yasal zeminde hak ettiği biçimde değerlendirilmesini teminen gereken her türlü hukuk mücadelesini vereceğimizi, çocuğa yönelik her türlü istismarda en sert tepkimiz ve mücadelemizle sahada olacağımızı bildiriyoruz.”

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nur Yılmaz Ercin ise “Biz çocuklar için varız’’ dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side