21 Temmuz 2024
26.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKÜPLÜ’DE ASIRLIK GELENEK: BİNLERCE KİŞİ BAYRAMLAŞTI

KÜPLÜ’DE ASIRLIK GELENEK: BİNLERCE KİŞİ BAYRAMLAŞTI

-

Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Küplü beldesinde yapılan asırlık bayramlaşma geleneği, bu yıl da binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.


Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Küplü beldesinde yapılan 90 yıllık geleneksel bayramlaşma töreni bu bayram da yinelendi. Kurban Bayramı dolayısı ile belde mezarlığında yapılan ve binlerce kişinin katıldığı bayramlaşma esnasında uzun kuyruklar oluştu.


Selanik’te yaşanan mübadele yıllarından sonra beldeye yerleşen vatandaşlar, 90 yıldır geleneklerini sürdürmeye çalışıyorlar. Belde mezarlığında okunan duaların ardından Küplü’nün hacıları ve en yaşlılarının sıraya girmesiyle başlayan bayramlaşma töreni esnasında uzun kuyruklar oluşuyor.


Küplü Belediye Başkanı Gökmen Altay, bayramlaşma törenlerinin yaklaşık doksan yıldır bu şekilde yapıldığını belirtti.

Altay, “Küplü’de dini bayramlarımızda geleneksel olarak yaptığımız bayramlaşmanın gerçekleştiği hepimizin yakınlarının ebedi istirahat için yattığı yer olan mezarlık yanındayız. Bayramların bayramlaşma töreni buraya katılabilen buraya gelebilen tüm halkımızın katılımıyla gerçekleşiyor. Mübadele zamanından sonra dedelerimizin yerleştiği Küplü beldemizde olağanüstü durumlar olmadıkça burada toplanarak hep birlikte vefat etmiş yakınlarımızın kabirlerini ziyaret ederek dualarımızı yaparız. Uzun yıllardır süren bu gelenek bundan sonra da devam edecek. Birlikte olmak birlikte hareket etmek bir arada yaşamak bu güzel geleneğin devam etmesini sağlıyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side