27 Eylül 2022
19.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNELAVANTA TARLA GÜNLERİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI

LAVANTA TARLA GÜNLERİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI

-

Edirne Valiliği himayelerinde bu yıl 5’incisi düzenlenen ‘Lavanta Tarla Günleri’ renkli görüntülerle başladı.

Edirne’de tarlaları mor renge boyayan ve ekonomik anlamda turizme katkı sağlayan lavantalar, çiçek açtı. Güzel kokusu ve göz alıcı rengi ile tarlaları mor renge boyayan lavantalar, turistlerin ve fotoğraf sanatçılarının ilgi odağı oluyor. Lavantaların çiçek açmasıyla birlikte çok sayıda vatandaş mor tarlaların yolunu tutmaya başladı.

Edirne Valiliği himayesinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Lavanta Tarla Günleri, enstitü bahçesinde düzenlenen etkinlikle başladı.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, lavanta bahçelerinin artık fotoğrafçılık sanatının bir enstrümanı haline gelmiş durumda olduğunu belirtti.
Vali Kırbıyık, “İnşallah biz de turizm açısından önemli bir kent olduğumuz için turizmin bir parçası haline getirmemiz gerektiğini özellikle Karaağaç’taki yeni oluşturulan bahçenin bu noktada çok ilgi çekeceğini, çok ziyaretçi çekeceğini, özellikle sosyal medyada oradan çekilmiş fotoğrafların ülkenin dört bir yanına yayılacağını değerlendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, lavantanın kullanım alanının yaygınlaştığını ve hasat sonrası elde edilen uçucu yağ, kozmetik, parfüm ve eczacılık alanlarında kullanıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından lavanta bahçesinde hasat gerçekleştirildi. Buradan hasat edilen lavantalar; buhar distilasyon ünitesine taşındı ve lavanta yağı çıkarma işlemi yapıldı.

Lavanta şerbeti ikramı yapılan etkinlikte ziyaretçiler, mor tarlalarda oluşturulan alanlarda fotoğraf çektirdi.

Çok heyecanlı olduğunu söyleyen Gülcan Yaman, “Arkadaşlarla çay kahve içmeye giderken insanları görünce biz de mor tarlalara girdik. Çocuk gibiyiz fotoğraf çektiriyoruz heyecanlıyız. Gelinler damatlar var. Güzel bir gün oldu. Lavanta yağı özellikle kullanılıyor. Koku olarak da çok güzel” dedi.

Arkadaşlarıyla kahve içmeye çıktığını ancak mor tarlaları görünce dayanamayıp girdiklerini söyleyen Özgün Yılmaz, “Çocuklar gibi lavanta tarlalarının içinde fotoğraf çektirmeye başladık. İnsan bu tarlaları görünce dayanamıyor. Kokusu rengi çok güzel. Lavanta tarlaları olduğundan beri Edirne’ye çok büyük katkı sağlanıyor. Bu yıl Edirne yılı neredeyse festivaller şehri oldu. Dışarıdan çok fazla turist geliyor. Lavanta etkinliklerine çok fazla dışarıdan misafir geliyor” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi