20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNELİSE ÇAĞINDA BAŞLADIĞI HAT SANATINI 48 YILDIR AŞKLA SÜRDÜRÜYOR

LİSE ÇAĞINDA BAŞLADIĞI HAT SANATINI 48 YILDIR AŞKLA SÜRDÜRÜYOR

-

Lise öğrenimi sırasında aldığı ders sayesinde hat sanatı ile tanışan Hattat Zafer Günal; sanatı aktarmak için açtığı kursta gelecek nesillere işin inceliklerini öğretiyor.

Emekli olduktan sonra Edirne’ye yerleşen 67 yaşındaki Hattat Zafer Günal, 1974 yılında İmam Hatip Lisesinde okurken tanıştığı hat sanatını, ilerleyen süreçte hobi olmaktan çıkarıp bir yaşam felsefesi haline getirdi. Edirne’de Rumeli Kültür Sanat Akademisi Hüsn-ü Hat Atölyesi’nde usta öğretici olan ve 48 yıldır bu sanatla uğraşan Zafer Günal, hat sanatının en ünlü ustası Haşim Bağdadi’nin talebesinden ders alarak bugünlere geldi. Emekli olduktan sonra kendisini hat sanatına adayan Günal, boş zamanlarını bu sanatı öğrenmek isteyenlerle değerlendiriyor. 2006 yılında emekli olan Günal, zamanının büyük bir kısmını kamış kalem ve is mürekkebi ile geçiriyor.

Bugüne kadar birçok öğrenci yetiştirdiğini ve onların eserlerinden oluşan sergi açtığını aktaran Günal, özellikle gençlerin hat sanatına çok ilgi gösterdiğini ifade etti.

Hattat Zafer Günal, “Hocasızlık çektim. Polis oldum, Edirne’ye geldim. Edirne’de hoca yok. Siirt’e gittim, Siirt’te yok. Kültür Bakanlığının Diyanet İşlerinin bastırdığı Kalem Güzeli diye üç cilt bir kitap vardı. Geçen boş senelerde bütün hocam o oldu. Hat sanatının saymakla bitmez tasavvuf yönü var. Ruhu dinlendirir, sabrı öğretir, edep yönü var. Hani vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyorsun hat sanatıyla uğraştığın zaman. Zaten o yazıdaki aşkı aldığın zaman bırakamıyorsun da.”

Kursiyer Mehmet Vedat Kuşoğlu, hat sanatıyla uğraşmaktan keyif aldığını ifade etti.

Kursiyer Mehmet Vedat Kuşoğlu, “7 yıldan beri hat sanatı ile uğraşıyorum. Bu sanatla uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum ve çok keyif alıyorum.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side