25 Şubat 2024
11.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNELİZNAK, “RAKAMLAR SÜREKLİ YÜKSELİYOR”

LİZNAK, “RAKAMLAR SÜREKLİ YÜKSELİYOR”

-

Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, demir ve çimento gibi girdi malzemelerinin fiyatlarının 10 kat arttığını söyleyerek, inşaat sektörünün zor bir dönemden geçtiğini kaydetti.

İnşaat sektörünün zor bir dönemden geçtiğini söyleyen Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, enflasyon artışlarına bağlı olarak girdi maliyetlerinin de arttığını belirtti. Liznak, “Fiyatlar günden güne artıyor. Bu da tabi ki tüketiciye yansıyor, bizim satışlarımıza yansıyor” ifadelerini kullandı.

Liznak, “Fiyatlarımız neden artıyor? Öncelikle arsa bulmakta zorlanıyoruz. Arsa paylarının çok yükselmiş olmasından kaynaklı olarak fiyatlarımız artıyor. Buna bağlı olarak da tüketiciler almakta zorlanıyor. Üretici de imal etmekte zorlanıyor. Bunların düzelmesi gerekiyor. İmara açılan arsaların çoğalması gerekiyor. Faiz oranlarının yüksek olmasından kaynaklı alıcı alım yapamıyor. Faizlerin düşürülüp piyasaya arz edilmesi gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı rakamlar sürekli yükseliyor. Bu yükselişten bizler de sıkıntı yaşıyoruz. İmalat yapıyoruz, imalatlarımızı satmakta zorlanıyoruz. Sıkıntılarımız hep ekonomik sebeplere dayanıyor. Demir, çimento fiyatları 10 kat artış gösterdi. Bu fiyatların 10 kat artması sektörü olumsuz yönde etkiliyor. 10 metreküp betonu 200 liraya alırken bugün 2 bin liraya alıyoruz. Demir de aynı şekilde yükseliş gösterdi. İşçilikler yükseldi. Önceden bir kalfa metrekaresini 60-70 liraya yaptığı iş için şimdi 700 lira istiyor. Fiyatlar günden güne artıyor. Bu da tabi ki tüketiciye yansıyor, bizim satışlarımıza yansıyor. Sıkıntı yaşıyoruz.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side