24 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMERİÇ NEHRİ’NDE KAYIK KEYFİ

MERİÇ NEHRİ’NDE KAYIK KEYFİ

-

Edirne Valiliği tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, Meriç Nehri üzerinde gezinti yapılabilmesi amacıyla ‘kancabaş’ adı verilen 4 adet saltanat kayığı hizmete alındı. Kayıklarla nehir üzerinde ilk turu atan Edirne Valisi Yunus Sezer, “Ziyaretçilerimiz saltanat kayıklarıyla Edirne’nin enfes manzarasını görme imkanına kavuşacaklar.” ifadelerini kullandı.

Edirne Valiliği, kentin önemli su kaynaklarından Meriç Nehri üzerine gezinti yapılabilmesi amacıyla önemli bir projeye imza attı. Proje kapsamında hizmete alınan 4 adet saltanat kayığı ile nehir üzerinde turlar düzenlenecek. Kente gelen ziyaretçiler, muhteşem manzaralar eşliğinde kayıkla gezebilecek.

Dün akşam saatlerinde düzenlenen etkinlikle birlikte ‘kancabaş’ adı verilen kayıklar resmen hizmete girdi. Edirne Valisi Yunus Sezer de, bir süre kayıklarla gezdi.

Ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Sezer, kente gelen ziyaretçilerin muhteşem manzaralar eşliğinde kayıklarla gezebileceğini ifade etti.
Vali Sezer, “Edirnelilerin ve Edirne’yi ziyaret eden herkesin aslında ortak bir hayali var; o da nehrin her iki yakasının da yürüyüş alanlarıyla, bank alanlarıyla donatılması. Aynı zamanda da nehri kullanma noktasında herkesin ortak düşüncesi, ortak anlayışı, ortak isteği var. Bugün hem buradaki gördüğünüz şekilde projesi tamamlanarak yürüyüş alanları kısa bir zaman içerisinde bitecek hem de nehirde biz bu kancabaş kayıkları dediğimiz saltanat kayıklarıyla kentimize gelen ziyaretçilerimiz tarihi köprülerimizi görme, Edirne’nin enfes manzarasını görme imkanına kavuşacaklar. Bugün bir başlangıç yapıyoruz. Dört tane kancabaş kayığıyla beraber burada bir sistem oluşturuldu, denemeleri yapıldı. Güvenlik testleri yapıldı. Bugün bu çalışmalar başlayacak bugünden sonra ziyaretçilerimizi buradan kabul edip gezdireceğiz.Bir müddet sonra buradaki sahil kenarındaki yürüyüş alanları ve sahil kenarının düzenlenmesi bittikten sonra da buranın neredeyse tamamı iskele olacak şekilde bir kapı açılarak nehre sıfır yanaşacak şekilde birden çok kancabaşı kayığı ve değişik yine aynı şekilde su araçların kullanıldığı bir merkez haline getirilecek. Aynı zamanda burada su sporlarıyla ilgili bir merkez yapılıyor. Onun da projelendirme çalışmaları tamamlandı. Onunla ilgili de yapım çalışmalarına başlayacağız. Bu sene de burada malumunuz Avrupa Şampiyonası için hazırlık yapılıyor. Avrupa Şampiyonası burada düzenlenecek.” diye konuştu.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side