20 Haziran 2024
34.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMERİÇ NEHRİ’NİN DEBİSİ SON 1 AYDA YÜZDE 50 DÜŞÜŞ YAŞADI

MERİÇ NEHRİ’NİN DEBİSİ SON 1 AYDA YÜZDE 50 DÜŞÜŞ YAŞADI

-

Edirne’nin önemli su kaynaklarından birisi olan Meriç Nehri’nin debisi, hava sıcaklıklarının artması ve yağışların az olması nedeniyle son 1 ayda yaklaşık yüzde 50 düştü.  

Edirne’de kışın taşkınlarla, yazın da kuraklıkla gündeme gelen Meriç ve Tunca nehirlerindeki su seviyesi, hava sıcaklıklarının artması ve yağışların az olması sebebiyle düştü.

Nehir debi verilerine göre, Meriç Nehri’nin Kirişhane mevkiinde Nisan ayında 218 metreküp/saniye akan su seviyesinin, Mayıs ayında yapılan ölçümde 58 metreküp/saniyeye kadar düştüğü görüldü. Tunca Nehri’nde ise Nisan ayında 13 metreküp/saniye akan su seviyesi, 11 metreküp/saniyeye düştü.

Su seviyesinin azalmasına bağlı olarak nehrin ortasında adacıklar, taşlar ve ağaç kütükleri de gün yüzüne çıktı.

İstanbul’dan kentin tarihi ve turistik noktalarını gezmeye gelen vatandaşlardan Havva Akel, Meriç Nehri’ni görünce çok şaşırdığını ifade etti.

Havva Akel,  “Edirne’ye gelirken kentin simgelerinden birisi olan Meriç Nehri’ni görünce çok şaşırdık. Çünkü daha fazla su oranı bekliyorduk. Baktığımızda kum adacıkları, ağaç kütükleri ve çalılar görünmeye başlamış. Bu durum ülkemiz adına da sıkıntı veren bir hal almaya başladı. Çünkü böyle olunca tarımsal kuraklık ortaya çıkıyor. Bu da ekonomimize büyük zarar verir diye düşünüyorum. Kuraklık son yıllarda ülkemizin en büyük sorunlarından birisi haline gelmeye başladı. İnşallah yağışlarla birlikte düzelir ve mevsim normallerine döner ve dolduğunu görebiliriz” ifadelerinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side