2 Ekim 2023
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMERİÇ OVASINDA 78 BİN DEKAR ALAN MODERN SULAMAYA AÇILACAK

MERİÇ OVASINDA 78 BİN DEKAR ALAN MODERN SULAMAYA AÇILACAK

-

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Meriç Ovası’nda 78 bin dekar alanın modern sulamaya açılacağının müjdesini verdi. İba, “Edirne ve ilçelerinde son dönemde yapılan en büyük sulama yatırımlarından biri olan Edirne Meriç Sulaması projesi boru hattının tamamının yıl sonuna kadar faaliyete geçirileceğinin bilgisini aldık” dedi.

DSİ Genel Müdürü Prof. Lütfi Akça ile görüş alışverişinde bulunan AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Meriç Ovası’nda 78 bin dekar alanın modern sulamaya açılacağını duyurdu.

Devam eden Edirne Meriç Sulaması çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan İba, “DSİ Genel Müdürlüğünden çalışmalarla ilgili güncel bilgileri sürekli alıyor ve çalışmaları sahada da takip ediyoruz. DSİ Genel Müdürü Prof. Lütfi AKCA’nın verdiği son bilgilere göre Edirne ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan en büyük sulama yatırımlarından biri olan Edirne Meriç Sulaması projesinin boru hattının tamamının yılın sonuna dek faaliyete geçirileceğinin bilgisini aldık.” dedi.

Proje kapsamında Meriç Nehri’nden 2 adet pompa istasyonu ile alınacak sulama suyunun 260 km boru hattı döşenerek sulama alanında dağıtımı yapılacağını dile getiren Başkan İba, sadece 2021 yılından bugüne dek bile 171 km sulama borusunun iş başına getirildiğini, yıl sonuna kadar boru hattının tamamının faaliyete geçirileceğini aktardı.

İba açıklamasında, “Başta ilimizin her tür ihtiyacı için daima destekçimiz olmuş Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve Bakanlığımıza bağlı faaliyet gösteren Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğümüze, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkma anlayışıyla çalışmalarını sürdürdüğü ve bu kapsamda Edirne’mizin il ve ilçelerinde son yıllarda yapılan en büyük sulama yatırımı ile 78 bin dekar alanın modern sulamaya kavuşturulmasını sağladıkları için teşekkür ediyorum. Su hayattır. Üreticimizin, bereketli topraklarımızın daha yüksek verime kavuşmasını sağlayacak çalışmalarımız memleketimize, milletimize, çiftçimize ve Edirne’mize hayırlı olsun” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi