13 Temmuz 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMERİÇ VE TUNCA NEHİRLERİNİN YATAĞINDAKİ KUMLAR TEMİZLENDİ

MERİÇ VE TUNCA NEHİRLERİNİN YATAĞINDAKİ KUMLAR TEMİZLENDİ

-

Edirne’de Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından bir dönem taşkınlarla anılan Meriç ve Tunca Nehirleri’nde taşkın riskine karşı yatak temizliği yapıldı.

Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından, Meriç ve Tunca Nehirleri’nin Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü ve Süvari Köprüsü arasındaki kısmında temizlik çalışması yapıldı.
Edirne’de yaşanan nehir taşkınlarının ardından önlem alan DSİ ekipleri, nehirlerde suyun sağlıklı şekilde akışını sağlamak için biriken kumları iş makinelerinin yardımıyla temizledi.

Çalışmaları yerinde inceleyen Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, DSİ 11. Bölge Müdürü Faruk Yücegök’ten son durum hakkında bilgi alarak açıklamalarda bulundu.

Vali Kırbıyık, Meriç ve Tunca nehirlerinde taban ve yüzey temizliği yapıldığını belirterek, “Meriç ve Tunca Nehirlerinde meydana gelebilecek taşkınları önlemek için yapılan Kanal Edirne’de de temizlik çalışmaları devam ediyor. Meriç’in sigortası” olarak tanımlanan Kanal Edirne’nin önemine değinen Kırıbıyık, “Meydana gelebilecek bir taşkın durumunda Meriç Nehri’nin doğal kapasitesinin yarısı kadar bu kanaldan tahliye imkanı oluşuyor. Dolayısıyla riski önemli ölçüde bertaraf etmemize imkan sağlıyor. Temizlik çalışmaları Meriç ve Tunca nehirlerinin yanı sıra Kanal Edirne’de de devam ediyor. İlimizin güvenliği, insanlarımızın can ve mal emniyeti açısından çok önemli bir adımdı. Proje birkaç yıl sürecek. Bu bir süreç, bir yandan malzeme buraya akmaya devam ederken diğer yandan temizliği yapılıyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side