20 Haziran 2024
34.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMİLLETVEKİLİ ÜN: ERGENE SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ!

MİLLETVEKİLİ ÜN: ERGENE SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ!

-

ETV ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programında önemli açıklamalarda bulunan CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, iktidara geldiklerinde Ergene Nehri’ndeki kirlilik sorununu çözeceklerini ifade etti.  

14 Mayıs seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili seçilen Ediz Ün, ETV ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki tarım ve hayvancılığı yeniden ayağa kaldırmak adına çeşitli projeler yapacaklarını belirten Ün, öncelikle Edirne’deki toplam sulanabilir arazi varlığını 5 kat arttırmayı ve Ergene Nehri’ndeki kirlilik sorununu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Ün, “Bir ülkeyi ayağa kaldırmak istiyorsanız önce tarım ve hayvancılığı geliştirmek mecburiyetindesiniz. Eskiler hatırlar; kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olduğumuz ders kitaplarında yazılıydı. Şu an biz çitlediğimiz çekirdeği bile Çin’den getiriyoruz. Önce kendi kendine yeten ülke haline gelmemiz gerekir, sonra da ihraç eder noktaya gelmemiz gerekir ama bunu ancak sulanabilir arazi varlığımızı arttırarak başarabiliriz. Biz ülkenin milli gelirini daha doğru hedeflere harcamak mecburiyetindeyiz. Benim hayalim; sulanabilir arazi varlığını arttırmak.  Edirne ilindeki toplam sulanabilir arazi varlığını 5 yılda en az 5 kat arttırmak birinci hedefim. İkinci hedefim ise, Ergene Nehri. Ergene Nehri çok önemli. Ergene’de hem balık tutulacak, hem de yüzülecek. 3 adet proje yapıldı aslında; hükümete sunuldu, hükümetin tercihi Kanal İstanbul gibi, havaalanları gibi farklı farklı yerlere yönlendi. Dolayısıyla bizim tercihimiz Kanal İstanbul değil. Bizim tercihimiz öncelikle üretimi arttırabilmek. Benim de Ergene Ovası’nda, Ergene’nin dibinde tarım arazim var. Çeltik ortalama bin kilogram verim alınabilen bir tahıl ama Ergene Nehri’nin kıyısında 600 kilogramı geçemiyor. Aradaki farka bakın, çiftçinin cebine girmeyen 400 kilogram. Sebebi ne? Ergene Nehri’nin kirliliği. Tarımsal boyutunu geçtik, sağlık tarafı da var. 20 yıl önce ben Trakya Üniversite’ne gittiğimde Onkoloji bölümü 100 metrekare bir yerdeydi. Kanser vakalarıyla çok karşı karşıya kalmıyorduk. Sonrasında bir katı komple kapladı, şu anda da Trakya Üniversitesi Hastanesi’nin yanında kocaman bir Onkoloji Hastanesi açıldı. Sebebi tamamen Ergene’dir. Bunun da altını çizerek söyleyeyim. Biz iktidara geldiğimizde Ergene sorununu kökünden ortadan kaldıracağız.” dedi.

Milletvekili Ün, yaz aylarında Edirne’nin tüm köylerini ziyaret edeceğini de söyledi.

Ün, “Yazın Meclis kapalıyken yapacağım iş, karış karış tüm Edirne’nin haritasını çıkarmak, Edirne’ye yapılacak olan hizmetlerin raporunu tutmak olacak. Dolayısıyla bütün köylü hemşehrilerime buradan söz vereyim; hepinizi ziyaret edeceğim, hiç şüpheniz olmasın. Çünkü ben çiftçiyim, ben tarım ve hayvancılığı geliştirecek donanımlara sahip bir ziraat mühendisiyim. 254 köye gelip hepinizi ziyaret edeceğim. Benim işim tarım, benim işim hayvancılık. Edirne’de tarım ve hayvancılığı merkez haline getirebilmek için muhtarlarımızla, altılı masanın diğer bileşenleriyle, hep birlikte ortak aklı, bilimi ortaya koyarak Edirne’ye hizmet edeceğiz. Bundan hiçbir endişeleri, şüpheleri olmasın.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side