19 Haziran 2024
34.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMİLLETVEKİLİ ÜN: HER ŞEYİ BİTİRDİLER SIRA YEREL BASINA GELDİ!

MİLLETVEKİLİ ÜN: HER ŞEYİ BİTİRDİLER SIRA YEREL BASINA GELDİ!

-

‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ kapsamında yerel basında yapılacak düzenlemelere tepki gösteren CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, “Adına ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ denilen ama aslında emekçi kesimlerin sırtına bir yük daha vuran paket, ayakta durmakta zorlanan yerel basınımıza bir darbe daha vurmaktadır.” ifadelerini kullandı.


Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Ediz Ün, ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ kapsamında yerel basında yapılacak olan düzenlemeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a sordu. Söz konusu düzenlemelerin ayakta durmakta zorlanan yerel basına bir darbe daha vuracağını belirten Milletvekili Ün,  “Yerel basınımız tamamen basınemekçilerinin insanüstü fedakarlıklarıyla yaşamaktadır. Çok kısıtlı imkanlar ve cüzi gelirlerleayakta durmaya çalışmaktadır. Kamusal bir görevi yerine getirmektedir.Son yıllarda resmi ilan fiyatlarında maliyetlerin çok altında artışlar yapılmış ve yaşayamaz duruma gelmişlerdir. Şimdi de adına ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ denilen ama aslında emekçi kesimlerin sırtına bir yük daha vuran paket, yerel basınımıza birdarbe daha vurmaktadır. Tasarruf adı altında yerel basının devlet bütçesinde Hazine ve Maliye Bakanının deyimiyle ‘çerez parası’ bile olmayan ama yerel basının yaşaması için yaşamsalönemde olan resmi ilan ve reklamlarla abonelikleri kısma kararı almışlar. Tedbir diye açıkladıkları paket sadece çiftçinin, işçinin, memurun, emeklinin sırtına biryük daha vuran, hayatı yaşanmaz kılan düzenlemelerdir. Bu arada idam fermanını verdikleriyerel basının sehpasına tekme atmayı da ihmal etmiyorlar.” dedi.Milletvekili Ün tarafından verilen soru önergesinde ise şu ifadelere yer verildi:
“1. Söz konusu paket kapsamında getirilen kısıtlamalarla yerel basına gidenabonelik, reklam ve resmi ilanlardan kaç liralık bir tasarruf yapılacağı öngörülmektedir?
2. Yerel basının gelirlerini kısarken, kamuya bağlı şirketlerin ülke genelindeverdiği reklamlarda da bir kısıtlanmaya gidilecek midir?
3. Yerel basının reklam ve abonmanlık gelirlerini ellerinden alırken, yerelbasının yaşaması için bir önlem almayı düşünüyor musunuz?
4. Resmi ilanlar için yapılan ödemelerde fiyat artışına gidecek misiniz?
5. Kamusal görev yapan yerel basının yaşaması için yerel basın paket, kapsamında getirilen kısıtlamaların dışına çıkarmayı yeniden değerlendirecek misiniz?”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side