25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÖĞRETMEN OKULU MEZUNLARI 37. KEZ BULUŞTU

ÖĞRETMEN OKULU MEZUNLARI 37. KEZ BULUŞTU

-

Edirne’de Erkek Öğretmen Okulu mezunları, 37’nci kez bir araya gelerek, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Edirne’de 1965-1975 yılları arasında eğitim gören Edirne Erkek Öğretmen Okulu mezunları, bir araya gelerek hasret giderdi ve anılarını tazeledi. Atatürk Anıtı önünde toplanan mezunlar, anıta çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı ve Öğretmen Okulu Marşı’nı okudu.
Törende konuşan Mezunlar tertip komitesi üyesi Hüseyin Koç, mezunların 37’nci buluşmayı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Koç, “Edirne Erkek Öğretmen Okulu, İstanbul dışında açılan ilk öğretmen okuludur. 1882’de tek derslikli, tek öğretmenli bir okul olarak Üç Şerefeli Camii’nin yanında taş mektep olarak açılır. 1884 yılında Darülmuallimin-i sıbyan adını alır ve eğitim süresi 1 yıldır. Okul, 1905’te Laleli Medresesi’ne taşınır ve öğretim süresi 2 yıla çıkarılır. 1909-10 öğretim yılı başında okul, Laleli Medresesi’nden ayrılır, Kıyık Caddesi’ndeki Abuk Paşa Konağı’na taşınır. 1911 yılında yatılı hale getirilir ve Akif Paşa Konağı yatakhane olarak kullanılır, eğitim süresi 3 yıla çıkarılır. Okul Şükrüpaşa Konağı’na nakledilir. Bu yıldan itibaren öğrenciler yazılı ve sözlü sınavla okula alınmaya başlar. 1912-13 Balkan Savaşları sırasında eğitime ara verilir. Öğrenciler hastanelerde çalışırlar. 1913-14 yılından itibaren eğitime tekrardan başlanır ve öğretim süresi 4 yıla çıkarılır. 1.Dünya Savaşı, Yunan İşgali yaşanır. 1925-26 öğretim yılında süre 5 yıla çıkarılır, ders programları Cumhuriyet ve Devrim ilkelerine göre yeniden düzenlenir. 24 Aralık 1930’da Atatürk okulumuzu ziyaret eder. 1932’de okul lise düzeyine getirilir, ortaokul üzerine 3 yıllık bir eğitim verilmeye başlar. Öğrenciler parasız yatılıdır. 2.Dünya Savaşı’nda okulumuz Sivas’a taşınır ve binamıza Edirne Lisesi yerleşir. Yani şu an Edirne Lisesi’nin olduğu bina aslında bizim Erkek Öğretmen Okulu’dur. Sivas dönüşü okulumuz Kız Öğretmen Okulu binasına yerleşir. 1952 yılında okulumuz kapatılır ve Kız Öğretmen Okulu’na terk edilir. 1958 yılına kadar kapalı kalır, bu yılda kurucu müdür olarak atanan Cemal Tutan, hepimizin ayak izlerinin olduğu, anılar ile dolu olduğu Kaleiçi’ndeki bu okulumuzda göreve başlar ve okulumuz yeniden açılır. 1973 yılında Ayşekadın’da yeni binasına taşınır ve dört yıla çıkarılarak lise statüsüne getirilir. Çoğumuzun anılarını süsleyen Kaleiçi’ndeki okulumuz ise önce 1.Murat Ortaokulu, 1984-1985 eğitim yılından sonra da 1.Murat Lisesi olarak devam etmektedir.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side