25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÖĞRETMENLERİN YÜZDE 83’Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA!

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 83’Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA!

-

Eğitim İş Sendikası’nın Öğretmenler Günü’ne özel 16 bini aşkın öğretmenin katılımıyla yaptırdığı ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ankete göre öğretmenlerin yüzde 83’ünün hane gelirinin yoksulluk sınırının altında olduğu, yüzde 97’sinin ise hiç tatil yapamadığı ortaya çıktı. Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, “Öğretmenlerin yılda bir kez Öğretmenler Günü’nde hatırlanmaya değil, sorunlarına samimiyetle ve çözüm odaklı yaklaşılmasına ihtiyacı vardır” diyerek, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde resmi törenlere katılmayacaklarını açıkladı.

Eğitim İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, Eğitim İş’in 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde yaptırdığı anket çalışmasının sonuçlarını basın mensuplarıyla paylaştı. Birçok ilden 16 bini aşkın öğretmenin katılımıyla yapılan anket çalışmasına göre

Öğretmenlerin yüzde 83.1’inin hane gelirinin yoksulluk sınırının altında olduğu, yüzde 61.40’ının gelirinin giderinden az olduğu, yüzde 97.5’i maaşının yaşam standartlarını karşılayamadığını düşündüğü, yüzde 90’ının kredi kartı borcunu ödemekte zorlandığı ve yüzde 31.89’unun şahıslara nakit borcu bulunduğu, yüzde 43’ünün istisnasız her ay borç para bulmaya çalıştığı, yüzde 91’inin ek iş arama ihtiyacı duyduğu, yüzde 94’ünün kıyafet ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı, yüzde 90’ından fazlasının çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektiği, yüzde 96.7’sinin maaşının düşüklüğü nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını düşündüğü, sadece yüzde 63,43’ünün ayda bir kez ailesiyle dışarıda yemek yiyebildiği, köyüne ya da ailesinin yazlığına gitmek dışında yüzde 97’sinin hiç tatil yapamadığı ortaya çıktı.

Şube Başkanı Akçay, öğretmenlerin ekonomik sıkıntılarının yanı sıra mesleki koşulları ve fikirlerinin de anket çalışmasında yer aldığını belirtti. Buna göre, öğretmenlerin yüzde 97’sinin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun sorunlara çözüm getirmeyeceğini düşündüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın iddia ettiğinin aksine- öğretmenlerin yüzde 99’unun bu kanunla birlikte mesleki itibarının artacağını düşünmediği, yüzde 99’undan fazlasının, yani neredeyse tamamının öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azaldığı görüşünde olduğu belirlendi.

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, öğretmenlerin yılda bir kez Öğretmenler Günü’nde hatırlanmaya değil, sorunlarına samimiyetle ve çözüm odaklı yaklaşılmasına ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu nedenle öğretmenlerin kazanımlarına göz diken ve emeğini küçümseyen anlayışın Öğretmenler Günü’nde riyakarca sarf edeceği ezbere övgüleri istemiyoruz. Eğitim-İş olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, MEB tarafından düzenlenecek olan hiçbir resmi törende yer almayacak, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duruşumuzu gerçekleştirerek, öğretmene değer veren kurumlarla ve yurttaşlarımızla birlikte bu günü kutlayacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side