28 Mayıs 2023
15.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEOĞUL AKTUNA’DAN SİNAN OĞAN’A ÇAĞRI

OĞUL AKTUNA’DAN SİNAN OĞAN’A ÇAĞRI

-

90’lı yıllarda Belediye Başkanlığı, Devlet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü gibi görevlerde bulunan merhum Yıldırım Aktuna’nın oğlu Oğul Aktuna, 14 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 5,2 oy alan Sinan Oğan’a Millet İttifakı’na destek olma çağrısında bulundu. Aktuna, “Sinan Oğan’a yakışan Atatürk Milliyetçileri ile birlikte Millet İttifakına destek olup ismini altın harflerle tarihe yazdırmaktır.” dedi.

90’lı yıllarda Belediye Başkanlığı, Devlet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü gibi görevlerde bulunan merhum Yıldırım Aktuna’nın oğlu Oğul Aktuna, Edirne’de basın toplantısı düzenledi. Kentteki bir işletmede gerçekleşen toplantıda konuşan Aktuna, siyasete 2011 yılında CHP’de başladığını, ardından 2017 yılında geçtiği İYİ Parti’de çeşitli görevlerde bulunduğunu ifade etti. 14 Mayıs seçimlerinden önce 3 yıl İYİ Parti İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunduğunu belirten Aktuna, Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması adına 28 Mayıs’a kadar toplantılar yapacağını dile getirdi.

2. Tur seçimlerini etkileyecek 3 unsur olduğunu belirten Aktuna, Sinan Oğan’ın seçimlere etki edebilecek ilk unsur olduğunu ifade etti. Aktuna, Sinan Oğan’a seslenerek, “Sinan Oğan’a yakışan Atatürk milliyetçileri ile birlikte Millet İttifakına destek olup ismini altın harflerle tarihe yazdırmaktır.” dedi.
Aktuna, “Şu anda gözüken Türkiye’nin kutuplaşmış siyasetinde 2 ittifak da alabileceği oyları maksimum düzeye getirmiştir. Bu aşamadan sonra üç tane ciddi anlamda sandığı etkileyebilecek alan vardır. Birinci alan; yüzde 5,5 oranında oy alan Sinan Oğan’dır. Sinan Oğan çok kıymetli bir Atatürk milliyetçisidir. Atatürkçülüğü ve Milliyetçiliği temsil eden Sinan Oğan yüzde 5,5 ile bence çok iyi bir başarı elde etmiştir. Bu aşamadan sonra Sayın Sinan Oğan’a yakışan Atatürk milliyetçileri ile birlikte Millet İttifakına destek olup ismini altın harflerle tarihe yazdırmaktır ve bu lider pozisyonunu perçinlemektir. Eğer kendisinin seçim sonrası kurulacak hükümetle ilgili bazı kaygıları varsa bunlarla ilgili pazarlık yapılacak zaman değildir. Sinan Bey’e şunu ileteyim, kendisi de bize destek verirse bırakın mecliste ilk dört maddenin tartışılmasını bu ve bunun gibi konular kanun teklifi değil gensoru bile verecek cesaretteki kimse olamaz diye düşünüyorum. Zaten buna cesaret eden olursa bile karşılığını hem Sinan Bey’den hem bizim partimizden hem Genel Başkanımızdan alacaktır. Bunları söyledikten sonra Sinan Oğan’ın bizimle olacağından kat kat eminim ama siyaset çok enteresandır. Sayın Sinan Oğan çok tecrübeli bir siyasetçidir. Ben ona göre daha yeni sayılırım ama kendisine şunu belirtmek isterim; siyasette zaman çok önemlidir. Doğru zamanda doğru hamle büyük başarı getirmiştir. Seçimlere 8 gün var. Siz desteğinizi bize bugün açıklarsanız sandıktaki etkisi çok büyük olacaktır. Siz eğer desteğinizi geciktirmeye başlarsanız her geçen gün sandıktaki tesiriniz azalacaktır. Erken destek başarı getirir. Sayın Sinan Oğan zaman akıyor ama umut her zaman var, var olacaktır.” dedi.

Sandığa gitmeyen 8 milyon vatandaşa da çağrı yapan Aktuna, “Sandığa gitmezseniz bugüne kadar yaşadıklarınız aynen devam ettiği gibi katlanarak büyüyecek ve ülke büyük bir ekonomik krizin içine hızla girecek.” ifadelerini kullandı.
Aktuna, “Şimdi geliyorum sandığı etkileyecek ikinci unsura. Türkiye’de 8 milyon sandığa gitmemiş insan var. Bu rakam çok yüksek. Oy kullanmayan insanlar parti kursa yüzde 14-15’e ulaşıyorlar. Böyle bir parti Türkiye’de iktidar ortağı bile olabilir. Bu bağlamda buradan oy kullanmayan vatandaşlarımıza iletmek istiyorum ki; bu seçim Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli seçimidir ve kırılma anıdır. Siz sandığa gitmezseniz bugüne kadar yaşadıklarınız aynen devam ettiği gibi katlanarak büyüyecek ve ülke büyük bir ekonomik krizin içine hızla girecek. Gelinen noktada 8 milyon insanımız bu kararı kendileri verecek. Eğer sandığa giderlerse kendi kararlarını çizecekler. Eğer diyorlarsa artık ben belirli bir yaşa geldim benim için fark etmez o da kabul. O zaman çocuklarının kaderlerini çizecekler. Hatta daha yaşlılarsa torunlarının kaderlerini belirleyecekler. Eğer torunlarını ve çocuklarını düşünüyorlarsa onlara tavsiyem gidip oy kullanın.” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasında sıkışan yüzde 7’lik bir kitlenin olduğunu vurgulayan Aktuna, “Buradan o kitleye sesleniyorum; Millet İttifakına oy verin. İnanın ki o özlediğiniz günler, sosyal hizmetler hızla geri gelecek.” şeklinde konuştu.
Aktuna, “En son üçüncü bir grubumuz var. Bu da Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı ile arasında sıkışmış kitle. Bu insanlarımız finalde kararsız kalıyorlar. Yüzde 6,5-7 gibi bir kararsız kitle görüyorum. Burada sizlere şunu hatırlatmak istiyorum. Ben eski Sağlık Bakanı, devlet bakanı, hükümet sözcüsü Yıldırım Akdoğan’ın oğluyum. Merkez sahada seçmenlerin gönlüne taht kurmuş efsane bakanın oğlu olarak konuşuyorum. Tereddüttünüz olmasın. Millet İttifakına oy verin. İnanın ki o özlediğiniz günler, sosyal hizmetler hızla geri gelecek. Belki babam rahmetli oldu ama benimle gelecek. Bu gördüğüm üç kitleye de ben buradan hitap ettim. Her birine ayrı mesajlar verdim. İnanıyorum bu mesajlarımız halkımıza doğru şekilde ulaşırsa sandığa bir nebze de olsa bizim de bir tuzumuz olacak. Katkımız olacak.” dedi.
Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi