21 Mayıs 2024
25 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEOKULLARDA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

OKULLARDA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

-

2022-2023 Eğitim öğretim yılının başladı, okullarda ilk ders zili çaldı. Edirne’de il genelinde 55 bini aşkın öğrenci ile yaklaşık 5 bin öğretmen ders başı yaptı. Edirne Ticaret Borsası İlkokulunda İlköğretim Haftası açılış programına katılan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, bu sene temel hedefin başarı oranını arttırmak olduğunu söyledi. Vali Kırbıyık, Edirne’de derslik başına düşen öğrenci sayısının ise 19 olduğunu açıkladı. İlk öğretim haftası, sabah Atatürk anıtına Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.

2022-2023 Eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle Edirne Ticaret Borsası İlkokulunda İlköğretim Haftası açılış programı düzenlendi. Programa Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı’nın yanı sıra kurum müdürleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Vali Kırbıyık, Ticaret Borsası İlkokuluna gelişinde çiçekle karşılandı.

Program, Meriç İlkokulu öğrencilerinin oluşturduğu Mehteran konseri başladı.

Vali Kırbıyık ve beraberindekiler, öğrencilerin hazırladığı çeşitli gösteri ve oyunları izledi.

Vali Kırbıyık, bu yıl birinci sınıfa başlayan minik öğrencileri ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, basın mensuplarına yaptığı açıklamada bu sene temel hedefin başı oranını diğer yıllara göre arttırmak olduğunu söyledi.

Kırbıyık, “Yeni eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle Ticaret Borsası İlkokulunda öğrencilerimizle birlikte olduk. Onların heyecana ortak olduk. Bugün ilimiz genelinde 288 okulda eğitim öğretim faaliyetlerimize başlıyoruz. 288 okulda 55 bin 417 öğrenci bugün ilk ders ziliyle birlikte eğitim öğretim faaliyetlerine başlamış oldular. Bu eğitim öğretim yılında 4 bin 764 öğretmenimiz görev alacak. Diğer idari görevdeki personelimizle birlikte 5 bin 310 kişilik bir eğitim kadromuz mevcut. Bu eğitim kadromuz çocuklarımızın en iyi koşulanda en nitelikli eğitimi alması için var güçleriyle yıl boyunca çalışacak. Milli Eğitim Müdürü, belediye Başkanı burada. Ben ilin valisi olarak ve kaymakam arkadaşlarımız eğitim öğretim yılının en iyi koşullarda gerçekleşmesi için her türlü imkanı okullarımıza öğrencilerimize sağlayacağız. Bu sene temel hedefimiz eğitimde başarıyı arttırmak. Geçtiğimiz yılların ortalamasına göre daha yüksek bir başarı elde edebilmek. Buradaki başarıyı sadece akademik başarı olarak adlandırmıyoruz. Çocuklarımız çok daha nitelikli eğitim alsınlar ve bu aldıkları eğitimin sonucu olarak da girdikleri sınavlarda çok yüksek başarılar elde etsinler istiyoruz. Temelinde ikinci bir derdimiz daha var, iyi insan yetiştirmek istiyoruz. Bu okullara gelen çocuklarımız sosyal hayatın içinde neler yapmaları gerektiğini. Doğruluğun, dürüstlüğün, toplumsal hayattaki kurallara uymalarının ne kadar önemli olduğunu öğrensinler istiyoruz. İnşallah her iki amacımız doğrultusunda da iyi bir eğitim öğretim yılı geçeceğini düşünüyoruz. Edirne özeline baktığımızda derslik başına düşen öğrenci sayısının 19 olduğunu görüyoruz. Bu da Türkiye ortalamasına göre gayet iyi bir oran. Yeni yapımı devam eden okullarımızla birlikte eğitimimizin standartlarını yükseltme konusunda çabalarımız devam ediyor. Bu yıl ders kitapları noktasında hem de yardımcı kaynak noktasında gerekli hazırlıkları Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Sınıflara girdiğimizde memnuniyetle gördük ki her çocuğumuzun önünde kitapları hazır, bu inşallah eğitim öğretim kalitesine doğrudan etki edecek önemli bir hizmet diye değerlendiriyorum. Tüm öğrencilerimize öğretmenlerimize velilerimize iyi bir eğitim öğretim yılı diliyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side